لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

مایک پمپئو در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور را محکوم کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری و در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی مشغول به کار در رسانه‌های خارج از ایران را از سوی رژیم ایران محکوم کرد و آن را نمونه‌ای از رفتار شریرانه ایران دانست که پیش از آن پرزیدنت ترامپ درباره آن هشدار داده بود.

در این کنفرانس خبری که سه شنبه ۵ آذر برگزار شد، فرهاد پولادی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا واکنش وزیر خارجه آمریکا به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور و خانواده‌هایشان را جویا شد.

آقای پمپئو گفت: من هم این‌ گزارش را دیده‌ام و مطمئنم کاری که رژیم ایران انجام می‌دهد در تضاد کامل و بنیادین با اقدامات آمریکا و قوانین بین‌المللی است و من این را می‌توانم بگویم که تمام آن چیزی که پرزیدنت ترامپ در مورد خاورمیانه و در مورد فعالیت‌های شریرانه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید، در واقع مقابله با این رفتارها است. ما می‌خواهیم این‌ها را ریشه‌کن کنیم. ما خواهان تغییر در داخل رژیم جمهوری اسلامی هستیم ما خواهان تغییر رفتار رژیم هستیم و می‌خواهیم رفتاری عادی را دنبال کند، به دنبال تجارت باشد، مردم زندگی خود را پیگیری کنند و آزادی رسانه‌ها هم برقرار باشد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین تاکید کرد: در تمام مدتی که پرزیدنت ترامپ روی کار آمده ما این برنامه را دنبال کردیم و این گزارش نشان می‌دهد که هنوز کار ما تمام نشده است.

گزارش مورد اشاره آقای پمپئو، گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز است که رئیس بخش امور ایران و افغانستان این سازمان در گفتگو با صدای آمریکا عنوان کرد: فقط در ۱۱ ماه گذشته، ۲۵ مورد آزار و فشار علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران گزارش شده است.

این گزارش با واکنش آماندا بنت، رئیس صدای آمریکا همراه شد و خانم بنت برخورد نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی با خبرنگاران رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، از جمله صدای آمریکا، و تهدید و ارعاب خانواده های آنها را به شدت محکوم کرد.

برای خواندن متن کامل پیام رئیس صدای آمریکا به این لینک مراجعه کنید؛ نسخه تصویری را در ادامه ببینید:

از سوی دیگر،گزارش گزارشگران بدون مرز در مورد تهدید وزارت اطلاعات ایران علیه روزنامه نگاران و خبرنگاران شبکه های فارسی زبان خارج از کشور یکی از محورهای گفتگوی بخش فارسی صدای آمریکا با مایکل پریجنت، پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن، بود.

آقای پریجنت گفت: «اقدام حکومت در سرکوب رسانه هایی که تلاش می کنند صدای معترضان را در خارج از کشور انعکاس بدهند، از رژیم ایران انتظار می رفت. پوشش رسانه‌های بین المللی از اعتراضات و نیز پوشش واکنش خشونت آمیز دولت، بزرگترین تهدید برای رژیم محسوب می شود.»

پیام وزیر خارجه آمریکا به مردم شجاع ایران

وزیر خارجه آمریکا در همان ابتدای کنفرانس خبری به موضوع اعتراضات مردمی در ایران پرداخت و گفت: به ملت شجاع ایران می‌گویم آمریکا صدای شما را می‌شنود و در کنار شما ایستاده است . او افزود: تاکنون بیش از بیست هزار پیام، ویدئو، و عکس از ایران دریافت کرده‌ایم.

مایک پمپئو تاکید کرد: من و پرزیدنت ترامپ اوضاع را در ایران دنبال می‌کنیم. مردم دنبال خواسته‌هایشان هستند که به دلیل سؤمدیریت اقتصادی از آن‌ها گرفته شده است.

آقایپمپئو افزود: ولی رژیم حاکم به جای حل مشکلات مردم، اینترنت را قطع کرده و مردم را سرکوب می‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: ما از راه‌های مختلف از جمله کانال خود در تلگرام بیست هزار پیام از درون ایران دریافت کرده‌ایم. مسئولان ایرانی که در این سرکوب‌ها دست دارند را شناسایی کرده و مانند وزیر ارتباطات ایران که هفته پیش تحریم شد، به آن واکنش نشان می‌دهیم.

مایک پمپئو همچنین به شخصی اشاره کرد که بنا به گزارش‌ها از ایران فرار کرده و به ترکیه رفته و هفته پیش در ترکیه ترور شده است. آقای پمپئو افزود: مسعود مولوی هفته پیش و پس از فرار از ایران به ترکیه در ترکیه ترور شد. این نشان می‌دهد که رژیم و بی ‌اخلاقی آن‌ها هیچ حد و مرزی ندارد.

وزیرخارجه آمریکا گفت: رژیم ایران اینترنت را قطع کرده که کسی نداند در درون کشور چه اتفاقی می‌افتد. ولی همان‌طور که گفتم نزدیک به بیست هزار پیام گرفته‌ایم و هزاران پیام دیگر نیز در روزهای دیگر به دست ما می‌رسد.

آقای پمپئو افزود: مقامات ایران توجه ندارند که وقتی اینترنت را ببندید، حتی همان تجارت مختصر هم از کار می‌افتد و همین هم باز ایران را دچار مشکل می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG