لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

مایک پمپئو سیاست آمریکا را برای مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی تشریح می‌کند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، قرار است سیاست این کشور برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران را، همزمان با تشریح سیاست خارجی آمریکا، اعلام کند.

به گزارش نیویورک پست، آقای پمپئو در سخنرانی روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت خود، استراتژی جامع ایالات متحده برای مهار فعالیت‌های اتمی، توقف برنامه موشک بالیستیک و پایان دادن به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه و جهان را اعلام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی، آن چه را که آمریکا می‌خواهد در همکاری با متحدان اروپایی و منطقه‌ای در مقابله با رژیم جمهوری اسلامی انجام دهد، تشریح خواهد کرد.

آقای پمپئو پیشتر بر همکاری واشنگتن با عربستان سعودی و کشورهای منطقه برای مهار جاه‌طلبی‌های اتمی، تسلیحاتی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاکید گذاشته و گفته بود: «این همکاری در مقابله با ایران آغاز می‌شود؛ ایران سراسر منطقه را بی‌ثبات می‌کند، از میلیشاهای نیابتی و گروه های تروریستی حمایت می‌کند، دلال تامین و ارسال اسلحه به حوثی‌های یمن است، در فعالیت‌های مخرب سایبری درگیر است و از رژیم جنایتکار اسد در سوریه نیز حمایت می‌کند.»

در همین حال به گفته برایان هوک، یکی از مشاوران ارشد وزیر خارجه آمریکا، سیاست جامع واشنگتن در قبال ایران در چارچوبی است که با کلیت تهدیدهای ایران مقابله کند.

او گفت که اکنون فرصت آن است که با تهدیدهای اتمی ایران مقابله شود و ساختار بهتری برای جلوگیری از تکثیر سلاح های اتمی در ایران و منطقه به وجود آید.

پرزیدنت ترامپ هنگام اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران رئوس مورد انتظار خود از سیاست جامع آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده بود.

او گفته بود: «با خروج از توافق اتمی، ما با متحدانمان برای یافتن راه حل جامع و پایدار علیه تهدید اتمی ایران همکاری می کنیم. این راه حل شامل تلاش برای از بین بردن تهدید موشک بالیستیک ایران، پایان دادن به فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان و پایان دادن به فعالیت‌های خطرناکش در سراسر خاورمیانه است. ضمن آن که تحریم‌های شدیدی را اعمال خواهیم کرد.»

پرزیدنت ترامپ گفت که در همان سالی که توافق اتمی امضا شد، بودجه نظامی ایران چهل درصد افزایش یافت. در حالی که اوضاع اقتصادی در ایران بسیار بد است، جمهوری اسلامی ایران از منابع مالی که در پی تعلیق تحریم های اتمی به دستش آمد برای تولید موشک با قابلیت اتمی استفاده کرد، به حمایت از تروریسم ادامه داد و در سراسر خاورمیانه و ورای آن ویرانی به بار آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG