لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

مایک پمپئو با اشاره به اقدام بریتانیا: اتحاد جهانی برای مقابله با رژیم ایران در حال افزایش است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ششم اسفند و در پیامی در توئیتر ضمن استقبال از حرکت بریتانیا برای انتقال گروه حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی گفت:‌ «اتحاد جهانی برای مقابله با رژیم ایران در حال بیشتر شدن است.»

آقای پمپئو نوشته است:‌«اقدام متحدان بریتانیایی ما در ممنوع کردن حزب‌الله، قابل تقدیر است. این گروه تروریستی مورد حمایت ایران دستش به خون آمریکایی‌ها آغشته است و به برنامه‌ریزی برای انجام حملات در خاورمیانه، اروپا و دیگر نقاط جهان ادامه می‌دهد.»‌

دولت بریتانیا اعلام کرد گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار خواهد داد.

به گزارش رویترز، ساجد جاوید وزیر کشور بریتانیا، گفته است که حزب‌الله لبنان هم‌چنان به رفتار خود در متزلزل کردن وضعیت خاورمیانه ادامه می‌دهد و اضافه کرد این رفتار «برای لندن قابل قبول» نیست.

وزیر کشور بریتانیا با اشاره به این‌که پیشتر شاخه نظامی این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داشت، گفت: «در حال حاضر امکان تفکیک میان شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله وجود ندارد و به همین دلیل تصمیم گرفتم کلیت این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهم.»

حزب‌الله لبنان، یک گروه متشکل از پیکارجویان مسلح است که با حمایت جمهوری اسلامی در ابتدای دهه ۸۰ میلادی در لبنان تاسیس شد. این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده هم قرار دارد.

در طرح مورد نظر وزیر کشور بریتانیا،‌ همچنین گروه‌های «انصار الاسلام» و «جماعت انصار الاسلام والمسلمین» در کنار حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند. این طرح باید در پارلمان بریتانیا ابتدا تصویب شود.

در صورت تصویب، هرکسی که در ارتباط یا عضو و یا به شکلی برای این گروه یارگیری کند، به مجازات بین یک تا ۱۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG