لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

واکنش اعضای ارشد «اتحاد در برابر ایران اتمی» به موضع روسیه؛ تجارت با ایران را متوقف کنید


جو لیبرمن در نشست اتحاد در برابر ایران اتمی - آرشیو
جو لیبرمن در نشست اتحاد در برابر ایران اتمی - آرشیو

جو لیبرمن رئیس هیات مدیره و فرانسیس تاونسند عضو مشاور اتحاد در برابر ایران اتمی، روز جمعه سوم اسفند و در بیانیه‌ای مشترک، به مواضع اعلام شده از سوی سخنگوی وزارت خارجه روسیه واکنش نشان داده و به آن اعتراض کردند. «کلی آیوت»، مشاور این گروه هم در پیامی در توئیتر به موضع روسیه واکنش نشان داد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گروه غیردولتی آمریکایی اتحاد در برابر ایران اتمی را به «ارعاب» شرکت‌های روس طرف تجارت با ایران متهم کرد و گفت مدیرعامل آن بارها شرکت‌های روسیه را، که تجارت قانونی با ایران دارند، تهدیده کرده است.

مارک والاس، مدیرعامل اتحاد در برابر ایران اتمی با ارسال نامه‌هایی به شرکت‌های روسی از جمله «لوک اویل» از آن‌ها خواسته بود روابط تجاری و اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع کنند.

جو لیبرمن سناتور سابق و فرانیسس تاونسند مشاور سابق امنیت ملی در زمان جورج دبلیو بوش، در بیانیه خود گفته‌اند: «طغیان این چنینی روسیه نشانگر این است که برنامه‌های اتحاد در برابر ایران اتمی،‌ موثر و کارآمد بوده است. ما همواره می‌گوییم تجارت با ایران، هزینه بی‌ثباتی و مخاطره‌جویی رژیم ایران می‌شود که جان خیلی از شهروندان - از جمله شهروندان روسیه - را در خطر قرار می‌دهد.»

کلی آیوت هم در پیام خود در توئیتر نوشته است: «حمله روسیه به اتحاد در برابر ایران اتمی و مارک والاس، غیرقابل تحمل است. تنها راه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح کشتار جمعی و حمایت از تروریسم، اعمال تحریم‌های اقتصادی حداکثری علیه رژیم است.»‌

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۴ اسفند در پیامی در توئیتر، ضمن بازنشر واکنش گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» به انتقاد اخیر روسیه، تلاش‌های مسکو برای ارعاب این گروه و رئیس آن را غیرقابل قبول خوانده است.

به گفته آقای بولتون اگر رئیس جمهوری روسیه در برقراری ثبات در خاورمیانه، مبارزه با تروریسم و پیشگیری از مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه جدی است، باید در کنار «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» و در مقابل ایران بایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG