لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

مایک پمپئو از تمایل آمریکا به همکاری با چین در برخورد با ایران خبر داد


وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه در یک نشست خبری در واشنگتن گفت که آمریکا با چین در مورد تحریم‌های اعمال شده علیه ایران همکاری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو همچنین گفت در دیدار اخیر با همتای چینی خود از تمایل آمریکا برای همکاری با چین در برخورد با «برنامه موشکی هسته‌ای» ایران و دیگر فعالیت‌های جمهوری اسلامی گفته است.

وی ضمن ابراز امیدواری به همکاری با دولت و شرکت‌های انرژی چین در این زمینه گفت: «به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران عامل حیاتی در این کارزار است و ما امروز نیز در این مورد گفت‌وگو کردیم.»

اظهارات امروز وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در یک نشست خبری مشترک با جیم متیس وزیر دفاع آمریکا و پس از دیدار با مقام‌های ارشد چین و گفت‌وگو در مورد روابط دو کشور بیان شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده هجدهم اردیبهشت ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با تهران، دستور داد تحریم‌هایی که پس از اجرای آن لغو شده بودند، طی دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز گردند.

دور اول این تحریم‌ها ۱۶ مرداد، و دور دوم آن – که شامل تحریم‌های نفتی و بانکی می‌شود، ۱۴ آبان اجرایی شدند.

آمریکا جهت پیشگیری از افزایش ناگهانی قیمت‌های نفت، هشت کشور را بطور موقت از این تحریم‌ها معاف کرد، که چین یکی از آنهاست.

مایک پمپئو هفته گذشته بار دیگر تاکید کرد که هدف از تحریم‌ها تغییر رفتار ایران است و گفت رهبران جمهوری اسلامی دو راه دارند، یا «فعالیت‌های بدخیم» خود را تغییر دهند، یا این که «شاهد فروپاشی اقتصاد» کشورشان باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG