لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

برایان هوک نفتکش‌های ایران را متهم کرد با خاموش کردن سیستم شناسایی، پنهانی حرکت می کنند


آقای هوک می گوید جمهوری اسلامی ایران از این روش پر خطر برای دور زدن تحریم ها استفاده می کند.
آقای هوک می گوید جمهوری اسلامی ایران از این روش پر خطر برای دور زدن تحریم ها استفاده می کند.

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در تازه ترین اظهارنظر، جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که با خاموش کردن «سیستم شناسایی خودکار» سعی دارد تحریم های اعمال شده نفتی را دور بزند.

او روز چهارشنبه به خبرنگاران در وزارت خارجه گفت: «بر اساس اطلاعات موثق ما می دانیم که تا ۱۲ نفتکش ایران به تازگی سیستم ناوبری ترانسپوندر خود را برای جلوگیری از ردیابی از کار انداخته اند و عملا پنهانی حرکت می کنند.»

هوک افزود: «خاموش کردن این ترانسپوندرها ردیابی نفتکش ها را سخت تر می کند و روشی است که ایران در گذشته برای فرار از تحریم ها استفاده کرده است.»

به گفته هوک، «این برای امنیت دریایی یک تهدید است. این سامانه ها برای اینکه دید در دریا به حداکثر برسد، طراحی شده اند و خاموش کردن آنها خطر تصادف و جراحت را افزایش می دهد.»

برایان هوک گفت: «پیام محکم ما به نهادهایی که می خواهند با این نفتکش های ایرانی معامله کنند این است که درباره تصمیم خود دوباره فکر کنید. از بندرتان و شرکت خود حفاظت کنید و امنیت دریایی را ترویج کنید.»

برایان هوک گفت استراتژی فشار حداکثری آمریکا بر ایران شامل حساب های امانی مربوط به فروش نفت ایران نیز می شود.

او اعلام کرد آمریکا کار صدور معافیت از تحریم ها برای کشورهای طرف معامله با ایران را تمام کرده است و به عراق برای پرداخت پول به ایران در ازای خرید برق نیز معافیت داده است.

آمریکا از عربستان و برخی دیگر از تولیدکنندگان نفت خواسته بود که برای جبران کاهش صادرات نفت ایران در پی آغاز تحریم ها، تلاش کنند.

پیشتر در روز دوشنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم گفت، هدف این تحریم ها فشار بر ایران برای توقف این اقدامات است.

مایک پمپئو گفت، ایران یا می تواند «فعالیت های بدخیم» خود را تغییر دهد یا «می تواند شاهد فروپاشی اقتصادش باشد.»

او گفت: «ایران تحت دولت دونالد ترامپ هیچگاه به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کند.»

دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، بخش های انرژی، بانکی و کشتیرانی ایران را هدف قرار می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG