لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

آغاز رسمی کنفرانس امنیت و آینده صلح خاورمیانه در ورشو با سخنان مایک پمپئو


کنفرانس «ترویج صلح و امنیت در خاورمیانه» صبح پنجشنبه با سخنان کوتاه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در شهر ورشو، پایتخت لهستان رسما کار خود را آغاز کرد.

مایک پمپئو در سخنان آغازین کنفرانس ورشو گفت: «چالش‌های زیادی در مقابل ما است، ولی این فقط نقطه‌ای برای شروع است.»

وی افزود: «همان طور که در سفر اخیر خود به قاهره گفتم، ما نیاز به برنامه‌ای جامع برای چالش‌های خاورمیانه داریم.»

وزیر خارجه آمریکا درباره دلایل این کنفرانس گفت: «برگزاری این کنفرانس نشانگر خواست رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ در جمع کردن کشورهای شرکت‌کننده، برای حل بحران‌های خاورمیانه است.»

پمپئو در پایان گفت: کنفرانس ورشو موضوعاتی چون جنگ در سوریه، پرونده یمن و روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها را مورد بحث قرار خواهد داد.

قرار است تا ساعاتی دیگر، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس ورشو سخنرانی کند (این سخنرانی را به طور زنده و با ترجمه همزمان از صدای آمریکا دنبال کنید)

آقای پنس روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری لهستان، از او به خاطر میزبانی اولین نشست در سطح وزرا برای ترویج آینده صلح و امنیت در خاورمیانه سپاسگزاری کرد.

مایک پنس گفت: «آقای رئیس جمهور، می خواهم حامل پیام قدردانی پرزیدنت ترامپ و مردم آمریکا از این اقدام شما باشم. تمایل شما برای برگزاری نشست تاریخی نشانگر تعهد شما به ارزشها و اصول است.»

نسخه کامل کنفرانس خبری معاون رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری لهستان را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز سه شنبه اهداف کنفرانس ورشو را دستیابی به صلح در خاورمیانه و برطرف کردن سالها مناقشه در آن منطقه عنوان کرد.

آقای پمپئو در کنفرانس خبری مشترک با همتای لهستانی خود درباره خواسته‌های جامعه جهانی از کنفرانس بین المللی ورشو گفت که خواسته‌های این کنفرانس بسیار ساده است و شرکت کنندگان در پی کامیابی مردم خاورمیانه هستند.

او گفت: «ما درباره نقشه صلح خاورمیانه و تهدیدات ناشی از تروریسم و راههای مقابله با آن و درباره تعامل بین کشورها در آن منطقه صحبت خواهیم کرد. شصت کشور و چهار وزیر خارجه شرکت خواهند کرد . ائتلاف جهانی خواهد بود که امیدواریم به اهداف مهمش که برطرف کردن سالها مناقشه در خاورمیانه است، برسد.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بود که یکی از اهداف مهم برگزاری نشست، بررسی راه‌های مقابله با اقدامات ایران در منطقه خاورمیانه، اعم از برنامه موشکی، دخالت‌های تهران در کشورهای عرب و تامین مالی تروریسم در جهان است.

کنفرانس ورشو با عنوان «آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن برگزار می شود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرد که برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران، هم در نشست لهستان حضور خواهد داشت و در همین زمینه گفت، «وقتی درباره مسائل مربوط به صلح و امنیت خاورمیانه گفت‌وگو می‌کنیم، مشخصا ایران یک موضوع کلیدی است.»

به گفته این مقام، در این کنفرانس درباره نفوذ ایران در خاورمیانه، و این که چگونه می‌توان ایران را به مسیری که بیش از گذشته کمک‌کننده باشد قرار داد و چطور می‌توان برخی رفتار بدخواهانه آن را در منطقه مهار کرد، صحبت خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG