لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

نماینده جمهوریخواه: تجارت با ایران به نفع هیچ شرکتی نیست


یک هواپیمای ایرباس ایرانی در فرودگاه آمستردام هلند

خبر مجوز دولت آمریکا به شرکت های ایرباس و بوئینگ برای صدور چند فروند هواپیمای مسافربری به ایران واکنش منفی برخی جمهوری خواهان در آمریکا را به دنبال داشت.

مایک پمپئو، قانون گذار جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای اقدام دولت ایران را مماشات کردن با ایران خواند و گفت باراک اوباما در نهایت به بازسازی نیروی هوایی ایران کمک می کند.

او اقدام دولت آمریکا را فراتر از مفاد توافق جامع هسته ای خوانده و گفته است کابینه او در حال حاضر به «بزرگترین دولت حامی تروریسم» لطف می کند.

مایک پمپئو می گوید فروش هواپیما به ایران مماشات با این رژیم است
مایک پمپئو می گوید فروش هواپیما به ایران مماشات با این رژیم است

مایک پمپئو گفته است که اکنون سوالاتی که پاسخ آنها را باید در آینده گرفت این است که آيا ایران از این هواپیماها برای حمل و نقل تسلیحات و تربیت نیروهای «جهادی» استفاده خواهد کرد یا خیر.

او گفته است تردیدهایی درباره روابط مشکوک ایران ایر با تروریسم وجود دارد.

این نماینده جمهوری خواه گفته است که به نفع هیچ شرکتی نیست که با جمهوری اسلامی ایران تجارت کند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ صادر کرده است.

خبرگزرای رویترز پیشتر در روز چهارشنبه از قول یک منبع آگاه در دولت ایالات متحده نوشته بود که واشنگتن روند صدور مجوز برای فروش هواپیماهای مسافری غربی به ایران را آغاز کرده است.

به گزارش همین خبرگزاری، سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در تایید این خبر گفت «بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایالات متحده متعهد به صدور مجوز صادرات هواپیماهای تجاری مشخص به ایران است.»

در این بیانیه آمده است، در اولین اقدام در این راستا و تحت این سیاست جدید "دو مجوز برای صادرات انواع مشخص هواپیماهای تجاری مسافربری برای بوئینگ و ایرباس صادر داده است."

بنا بر اعلام وزارت حزانه داری آمریکا، برای آن که اطمینان حاصل شود این هواپیماها تنها برای خدمات مسافربری به کار گرفته می‌شوند، در این مجوزها شرایط سنگینی گنجانده شده است.

شرکت‌های ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا، دو غول هواپیماسازی جهان، پیشتر در روز چهارشنبه تایید کردند که برای فروش محصولات خود به ایران، از دولت ایالات متحده تائیدیه گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG