لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

پنتاگون جزئیات کمک‌های اضافی امنیتی آمریکا به اوکراین را اعلام کرد


یک روز پس از دیدار لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و رستم عمروف همتای اوکراینی او در پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده جزئیات کمک‌های اضافی برای رفع نیازهای حیاتی امنیتی و دفاعی اوکراین را اعلام کرد.

این کمک‌ها شامل بسته‌ای به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار برای تقویت قابلیت‌های مهم دفاعی اوکراین، از جمله موشک‌های رهگیر هاوک، مهمات برای سامانه موشکی توپخانه با تحرک بالا موسوم به «هیمارس»، مهمات توپخانه‌ای ۱۵۵ میلی‌متری و ۱۰۵ میلی‌متری و سلاح‌های ضد تانک است.

علاوه بر این، پنتاگون ارسال یک بسته قابل توجه دیگر از تجهیزات رهگیری هوایی را با استفاده از حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بودجه کمک امنیتی اوکراین اعلام کرده است. این بودجه برای خرید رهگیر سامانه‌های دفاع هوایی «پاتریوت» و «ناسامس» برای اوکراین استفاده خواهد شد.

بسته کمکی به ارزش حداکثر ۱۵۰ میلیون دلار، در چارچوب اختیارات رئیس جمهوری ایالات متحده و بر اساس سازوکاری ارائه می‌شود که اجازه انتقال سریع کالاها و خدمات دفاعی آمریکا به متحدان این کشور را می‌دهد.

این بسته به پنتاگون نیز اجازه می‌دهد تا تسلیحات را از ذخایر خود برداشته و به سرعت برای اوکراین ارسال کند، در حالی که بودجه کمک امنیتی اوکراین، تسلیحات را در چارچوب قراردادهای بلندمدت ارائه می‌دهد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، خبر ارسال بسته کمکی اضافی به اوکراین را روز سه‌شنبه ۱۲ تیر و پس از دیدار خود با رستم عمروف وزیر دفاع اوکراین در مجموعه وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرده بود.

این دیدار یک هفته قبل از نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، که در ایالات متحده برگزار می‌شود انجام شد؛ نشستی که حمایت نظامی از اوکراین در برابر تهاجم روسیه دستور اصلی کار آن عنوان شده است.

وزارت دفاع آمریکا تأکید کرده است که این کشور به همکاری با حدود ۵۰ متحد و شریکش برای اطمینان حاصل کردن از این که اوکراینی‌ها بتوانند به صورت مؤثر و با تجهیزات مورد نیاز با تجاوز روسیه مقابله کنند ادامه خواهد داد.

کمک‌های نظامی ایالات متحده به اوکراین، پس از چند ماه وقفه به علت بن‌بست سیاسی که در کنگره آمریکا بر سر جزئیات بودجه به‌وجود آمده بود، دوباره از سر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG