لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

پنتاگون: حمله ۲۹ اوت در کابل خطا بود؛ ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک کشته شدند


لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، عکس از آرشیو
لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، عکس از آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه ۲۶ شهریور در بیانیه‌ای گفت از سوی فرمانده سنتکام در جریان تحقیقات مربوط به حمله پهپادی ۲۹ اوت در کابل قرار گرفته و اعلام کرد که این حمله به اشتباه انجام شد و باعث کشته شدن ۱۰ تن، از جمله هفت کودک، شد.

لوید آستین در این بیانیه گفت: «به نمایندگی از تمامی مردان و زنان وزارت دفاع، به خانواده بازماندگان آن کسانی که کشته شدند، از جمله آقای احمدی و کارکنان آموزش بین‌المللی تغذیه که او در استخدام آن بود، مراتب تسلیت خود را اعلام می‌کنم.»

وی افزود:‌ «ما حالا می‌دانیم که هیچ ارتباطی بین آقای احمدی و داعش خراسان وجود ندارد و فعالیت‌های او در آن روز به طور کامل بی‌خطر بوده و هیچ ارتباطی به خطری که نیروهای ما را تهدید می‌کرد، نداشته است. آقای احمدی یک قربانی معصوم مانند دیگر قربانیانی است که به شکلی غم انگیز کشته شدند.»

وزیر دفاع آمریکا گفت تحقیقات ادامه دارد و تمامی موارد خطا در این مورد پیگیری خواهد شد.

ژنرال کنت فرانک مک‌کنزی فرمانده سنتکام هم در جلسه خبری پنتاگون حاضر شد و به پرسش‌های خبرنگاران در مورد این حمله پهپادی توضیح داد.

در تاریخ ۲۹ اوت، هفتم شهریور، یک سخنگوی سنتکام تایید کرد که آمریکا در حمله‌ای هوایی برای دفاع از خود، یک خودرو در کابل را هدف قرار داد و یک «تهدید فوری» از سوی «داعش خراسان» علیه فرودگاه بین المللی حامد کرزی را خنثی کرد.

برخی رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند حمله پهپادی آمریکا به این خودرو، ارتباطی به داعش خراسان نداشته و یک خانواده هدف قرار گرفته است. «رومال احمدی» برادر «زماری احمدی» به نیویورک تایمز گفت زماری احمدی و ۹ عضو خانواده او، از جمله هفت کودک، در این حمله کشته شدند.

XS
SM
MD
LG