لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

امید آمریکا به اطلاعات مظنون لیبی در مورد القاعده


مقامات ایالات متحده امیدوارند پس از بازجویی از ابو اناس اللیبی اطلاعات بیشتری در مورد عملیات القاعده و برنامه های این سازمان برای حمله های آتی به دست بیاورند. اللیبی، مردی اهل لیبی و یکی از اعضای القاعده است که در طی حمله روز شنبه نیروهای ویژه ایالات متحده در طرابلس بازداشت شد.

ابو اناس اللیبی، متهم به دست داشتن در بمب گذاری های سال ١٩٩٨ در سفارت خانه های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا است و حکم بازداشت وی در سال ٢٠٠٠ از سوی دادگاه فدرال نیویورک صادر شد.

مقامات ایالات متحده اعلام کردند این عضو القاعده هم اکنون در کشتی نیروی دریایی ایالات متحده در دریای مدیترانه زندانی است و انتظار می رود که به جای محاکمه در دادگاه گوانتانامو در دیوان فدرال ایالات متحده محاکمه شود.

جنیفر داسکال، استان حقوق دانشگاه آمریکایی که مطالب متعددی در مورد پرونده دیگر مظنونان بازداشتگاه گوانتانامو نوشته است، می گوید تصمیم مقامات ایالات متحده برای نفرستادن ابو اناس به پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در کوبا به این معنا است که مراحل رسیدگی به اتهامات او احتمالاً ساده تر خواهد بود.

داسکال می گوید «پیشینه و سابقه فعالیت های دادگاه های فدرال مشخص و ثبت شده است. مقامات و قضات این دادگاه توانایی رسیدگی به این نوع پرونده ها را دارند. از اعتبار برخوردار هستند. پرسش ها و چالش های بی پایانی در مورد مسائل مربوط به حوزه اختیارات، مشروعیت و مسائل مربوط به امتیازات وکیل و موکل و نیز مسائل مربوط به شواهد ارائه شده به کمیسیون های نظامی وجود دارد که از ابتدای فعالیتشان مطرح می شدند».

داسکال می گوید کیفرخواست او هم اکنون آماده است و بخش وسیعی از شواهد نیز گردآوری شده اند بنابراین ایالات متحده منتظر است ببیند ابو اناس چه اطلاعاتی در مورد القاعده به بازجویان می دهد.

او می افزاید «حدس من است که مقامات ایالات متحده گروهی از بازجویان متشکل از کارشناسان اف بی ای و وزارت دفاع را استخدام کرده اند تا از تخصص و دانش آن ها استفاده کنند و تا جایی که می توانند اطلاعات جمع آوری کنند که بتوانند هر چه سریع تر و به موثرترین شیوه ممکن و بر اساس این اطلاعات دست به کار شوند».

نیروهای ویژه ایالات متحده تقریباً همزمان با بازداشت ابو اناس، عملیات دیگری برای بازداشت عبدیخدیر محمد عبدیخدیر، معروف به اکریمه، فرمانده ارشد الشباب در سومالی اجرا کردند اما موفق به بازداشت وی نشدند. الشباب مسئول حمله اخیر به مرکز خرید «وست گیت» در نایروبی بود.

ایالات متحده می گوید اکریمه یکی از دستیاران نزدیک افرادی است که در بمب گذاری سفارت در سال ١٩٩٨ دست داشتند.

مقامات پنتاگون می گویند این دو عملیات ارتباطی با هم نداشتند. اما تحلیلگران می گویند هر دو تقریباً به طور همزمان اجرا شدند تا از آمادگی شبه نظامیان برای ضدحمله پیشگیری کنند.
XS
SM
MD
LG