لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

جان کری: عملیات لیبی قانونی و مناسب بود


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از عملیات نیروهای ویژه در دستگیری ابو اناس اللیبی، رهبر ارشد القاعده در لیبی دفاع کرد و گفت عملیات «قانونی و مناسب» بوده است.
دولت لیبی از ایالات متحده خواسته بود درباره آنچه «آدم ربایی» ابو اناس اللیبی از داخل آن کشور خوانده توضیح دهد.
آقای کری روز دوشنبه در حاشیه کنفرانس منطقه ای در اندونزی گفت شکایت لیبی بی پایه است و ابو اناس اللیبی محاکمه خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا گفته است اللیبی به یک «محل امن» در خارج از لیبی منتقل شده است.

یک دادگاه آمریکایی اللیبی را به مشارکت در بمبگذاری ۱۹۹۸ در سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا متهم کرده است. در آن حملات بیش از ۲۰۰ تن کشته و متجاوز از ۵۰۰۰ تن زخمی شدند.

چند ساعت پیش از دستگیری اللیبی در روز شنبه، نیروهای ویژه آمریکا به مقر گروه تروریستی الشباب - وابسته به القاعده - در حاشیه دریای سومالی در شرق آفریقا حمله کردند.
مقامهای آمریکایی گفتند در این عملیات تعدادی از شبه نظامیان الشباب کشته شدند. نیروهای ویژه به سلامت بازگشتند ولی موفق به دستگیری رهبر الشباب نشدند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت حمله به هدفهای القاعده در لیبی و سومالی نشان داد که آمریکا در تلاشهایش برای تسلیم کردن مسئولان تروریسم «هرگز متوقف» نخواهد شد. آقای کری گفت آنها «می توانند فرار کنند اما نمی توانند پنهان شوند.»

یک مقام آمریکایی به نیویورک تایمز گفته است که عملیات سومالی یک هفته و نیم قبل در واکنش به حمله الشباب به غربی ها در نایروبی پایتخت کنیا طراحی شده بود.
ماه گذشته حمله به شهروندان غربی در یک مرکز خرید در نابروبی توسط الشباب بیش از ۶۰ کشته بر جای گذاشت.
XS
SM
MD
LG