لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

آمریکا: رهبر القاعده در لیبی بازداشت شده


کنسولگری آمریکا در لیبی، پس از حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲. عکس از آرشیو
کنسولگری آمریکا در لیبی، پس از حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲. عکس از آرشیو

سخنگوی دولت آمریکا می گوید انس اللیبی که ۴۹ ساله و از سران القاعده است، در حملات روز شنبه نیروهای آمریکایی به مواضع القاعده بازداشت شده است.

یک مقام دولت ایالات متحده گفت که نیروهای نظامی آمریکا روز شنبه در لیبی و سومالی به مواضع القاعده حمله کردند. وی گفت که یکی از اعضای شاخص القاعده را که عامل بمبگذاری سال ۱۹۹۸ در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا بود و از آن زمان تاکنون تحت تعقیب بوده،‌ طی این حملات بازداشت شده است.

یک سخنگوی دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، می گوید انس اللیبی که از سران القاعده است و گفته می شود ۴۹ ساله است، در حملات نیروهای آمریکایی در خاک سومالی بازداشت شده، اما هیچ یک از ستیزه جویان القاعده در حملات روز شنبه دستگیر نشده اند.

دولت آمریکا برای یافتن و بازداشت انس اللیبی پاداشی ۵ میلیون دلاری تعیین کرده بود. وی از فرماندهان کلیدی القاعده بود که از عوامل اصلی بمبگذاری در سفارتخانه های ‌آمریکا در شرق آفریقا بود که ۲۲۴ قربانی گرفت.

آمریکا می گوید حملات تازه نیروهای این کشور به مقرهای القاعده در آفریقا در پی بمبگذاری در مرکز خرید وست گیت در نایروبی طراحی و اجرا شده است؛ حملاتی که دو هفته پیش دست کم ۶۷ کشته به جا گذاشت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که این حملات هماهنگ که از حدود ده روز پیش برنامه ریزی شده بود، بیش از یک ساعت به طول انجامید.

XS
SM
MD
LG