لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

مایک پنس:‌ دیکتاتوری مادورو با انزوای کامل اقتصادی و دیپلماتیک روبرو می‌شود


مایک پنس با خوان گوایدو در کلمبیا دیدار کرد
مایک پنس با خوان گوایدو در کلمبیا دیدار کرد

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا که در سفر به کلمبیا با خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، و همچنین رهبران گروه لیما دیدار کرد، در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت:‌ «اعمال مادورو از قبیل آتش زدن غذا و دارویی که برای مردم ونزوئلا فرستاده شده است، روز به روز بیشتر نشان می‌‌دهد که او غاصب قدرت است و باید کنار برود.»

آقای پنس شامگاه دوشنبه ششم اسفند در گفت‌وگویی با برنامه تلویزیونی تریش ریگان در شبکه فاکس نیوز، گفت: «دولت پرزیدنت ترامپ از همان اول هم گفته بود که قاطعانه برای آزادی در ونزوئلا تلاش می‌کند. ما بیش از ۵۰ تن از اشخاص حقیقی و حقوقی در حلقه مادورو را تحریم کرده‌ایم و شمار کشورهایی که خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند، بیشتر می‌شود.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «پیام ما قاطع و واضح است:‌ ما از تمامی نیروهای نظامی ونزوئلا می‌خواهیم پیشنهاد عفو را جدی گرفته و به سمت مردم و حاکمیت قانون بیایند.» آقای پنس گفت:‌ «ما هیچ گزینه‌ای را کنار نخواهیم گذاشت و امیدواریم به زودی شاهد آزادی در ونزوئلا باشیم.»

رژیم مادورو همچنین شش شهروند را دستگیر کرده که پنج تن از آن‌ها شهروند آمریکا و یکی هم دارنده مدرک اقامت دائم آمریکا است. این شش تن بدون هیچ اتهامی و یا تاریخ مشخص محاکمه‌ای در زندان هستند. آقای پنس افزود آمریکا برای آزادی این شهروندان به طور جدی تلاش می‌کند.

خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، که نیکلاس مادورو گفته بود حق خروج از کشور را ندارد، به کلمبیا رفت و در بوگوتا با مایک پنس دیدار کرد. همچنین دو طرف از مهاجران ونزوئلایی که مجبور به ترک کشور شده‌اند، ملاقات کردند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد خوان گوایدو گفت: «او مدیری قاطع و باتدبیر است. او با جرات و شجاعت زیاد از مردم ونزوئلا حمایت می‌کند و با همین جرات به ونزوئلا بازگشت.»

روز شنبه گذشته و در حالی که کاروان‌های کمک ارسالی از سوی آمریکا و جامعه‌ بین‌المللی قرار بود به مردم ونزوئلا رسانده شود، نیروهای وفادار مادورو این کمک‌‌ها که شامل غذا و دارو بود را آتش زدند. درگیری‌های روز شنبه پنج کشته در پی داشت.

مایک پنس در جریان سخنرانی در کلمبیا و در حضور رهبران گروه لیما گفته بود که آمریکا تحریم‌های سنگین‌تری را علیه رژیم مادورو اعمال خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG