لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

مایک پنس در جریان دیدار با خوان گوایدو و گروه لیما از تحریم‌های سنگین‌تر علیه رژیم مادورو خبر داد


مایک پنس با ایوان دوکو رئیس جمهوری کلمبیا (وسط) و خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا دیدار کرد
مایک پنس با ایوان دوکو رئیس جمهوری کلمبیا (وسط) و خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا دیدار کرد

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ششم اسفند وارد بوگوتا پایتخت کلمبیا شد. آقای پنس با ایوان دوکه رئیس جمهوری کلمبیا و همچنین خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا دیدار کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در جریان این دیدار سخنرانی کرد و از تصمیم‌های آمریکا در سایه خشونت‌های اخیر در ونزوئلا خبر داد. آقای پنس گفت:‌«از تمامی دولت‌های عضو لیما می خواهیم منابع مالی مادورو و تمامی دارایی‌های شرکت نفت و گاز ونزوئلا را مسدود کنند، از دادن روادید به حلقه مادورو خودداری کنند و پول مردم ونزوئلا را از دست غاصبان مادورو گرفته و به آن‌ها بازگردانند.»

آقای پنس در جریان این سخنرانی که صدای آن به طور مستقیم از وبسایت کاخ سفید پخش شد، گفت:‌ «چیزی که ما روز شنبه دیدیم، اقدام یک رهبر مشروع نبود؛ چنگ زدن یک دیکتاتور به قدرت بود.» معاون رئیس جهوری آمریکا گفت: «وفاداران مادورو پشت خود را به مردم کشورشان کرده‌اند. جهان شاهد بود که برای جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه، نقاب‌پوشان نظامی کوبایی به همراهی مادورو آمده و ۲۰۰ تن را زخمی کرده و پنج تن را هم کشتند.»

مایک پنس گفت:‌«آمریکا تاکنون ۱۳۹ میلیون دلار کمک بشردوستانه به ونزوئلا فرستاده و تاکنون ۴۰۰ تن دارو و مواد غذایی ارسال شده است. امروز اعلام ‌می‌کنم آمریکا مبلغ ۵۶ میلیون دلار به متحدان خود در آمریکای لاتین که در کنار مردم ونزوئلا ایستاده‌اند، می‌دهد. ما نه تنها به ارسال کمک‌های خود ادامه می‌دهیم، که آن را بیشتر هم خواهیم کرد. به رغم خصومت مادورو، ما به فشار ادامه می‌دهیم و تمامی این کمک‌ها باید به دست مردم ونزوئلا برسد.»

وقت کار بیشتر فرا رسیده است

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت:‌«امروز وقت کار بیشتر فرا رسیده است. آمریکا از تمامی گروه لیما می‌خواهد چند اقدام عملی را اجرا کنند:‌ تمامی منابع مالی مادورو را مسدود کنند، تمامی حساب‌های مرتبط با شرکت نفت و گاز ونزوئلا را مسدود کنند، تمامی دارایی‌های ونزوئلا را خیلی سریع از دست مادورو خارج کرده و در اختیار خوان گوایدو قرار دهند و هرگونه خدمات روادید به حلقه مادورو را متوقف کنند.»

مایک پنس افزود: «اعضای لیما این پیشنهادها را امروز پذیرفته و از همین فردا آن‌ها را اجرا کنند.»‌او همچنین خبر داد به دستور پرزیدنت ترامپ «سه تن از فرماندهان مرزی ونزوئلا و یکی از مقامات رسمی نزدیک به مادورو که در جریان سرکوب روز شنبه در مرز دست داشته‌اند، همگی تحریم شده‌اند.»

کشورهای آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، گواتمالا، گویان، هندوراس، پاناما، پاراگوئه، پرو، سنت لوسیا و کانادا، اعضای گروه لیما هستند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: «در روزهای آینده تحریم‌های سنگین‌تری علیه رژیم مادورو اعمال خواهیم کرد. ما خواستار گذاری صلح‌آمیز به دموکراسی در ونزوئلا هستیم ولی همان‌طور که پرزیدنت ترامپ گفته، تمامی گزینه‌ها روی میز است.»‌

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت:‌«همچنین پیامی از سوی پرزیدنت ترامپ برای نظامیان وفادار به مادورو دارم. همان طور که پیشتر هم گفتیم، پیشنهاد سخاوتمندانه خوان گوایدو رئیس جمهوری مشروع را بپذیرید و با صلح و دوستی با مردم خود زندگی کنید. ولی اگر با مادورو بمانید، همه شما پاسخگو خواهید ماند؛ هیچ‌کدامتان نه راه فرار دارید و نه گریز و همه‌تان جواب خواهید داد.»

آقای پنس افزود: «به رهبران کشورهای آزادی‌خواه می‌گوییم زمان فرا رسیده است؛‌ هیچ‌کسی نمی‌تواند در خواست مردم ونزوئلا برای آزادی، نظاره‌گر بماند. از تمامی کشورهای آزادی‌خواه این نیمکره می‌خواهیم به آمریکا پیوسته و حمایت کامل از حاکمیت مشروع خوان گوایدو را نشان دهند.»‌

خوان گوایدو در توئیتر خود عکس‌هایی از دیدار خود با معاون رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری کلمبیا و همچنین، محل سخنرانی مایک پنس برای اعضای گروه لیما را هم منتشر کرده است.

پس از بروز خشونت از سوی نظامیان وفادار به نیکلاس مادورو در جریان انتقال کمک‌های بشردوستانه که روز شنبه چهارم اسفند روی داد،‌ خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا در یک پیام توئیتری نوشت: «رخدادهای مرز ونزوئلا من را مجبور کرد تا تصمیمی را بگیرم و به صورت رسمی به جامعه بین‌الملل پیشنهاد کنم که باید تمامی گزینه‌ها را در تضمین آزادی کشور ونزوئلا بررسی کنند.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه پنجم اسفند اعلام کرد ایالات متحده تا زمانی که نیکلاس مادورو رئیس دولت نامشروع ونزوئلا این را بفهمد که روزهای آخر او در قدرت فرا رسیده است، به اعمال فشار بر او ادامه خواهد داد.

آمریکا در روزهای گذشته صدها تُن کمک بشردوستانه برای مردم ونزوئلا - شامل مواد خوراکی و دارویی - به شهر مرزی کوکوتا در کلمبیا ارسال کرده است؛ اما نیروهای رژیم مادورو مانع دسترسی مردم به آنها می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG