لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: قطعنامه «محدود کردن اقدامات نظامی علیه ایران» به رای گذاشته می‌شود


رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در پی افزایش تنش میان آمریکا و ایران از به رای گذاشتن قطعنامه‌ای برای «محدود کردن اقدامات نظامی» پرزیدنت ترامپ خبر داد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه گفت که این مجلس در هفته جاری برای محدود کردن اقدامات نظامی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پی افزایش تنش میان این کشور و ایران، قطعنامه‌ای را به رای خواهد گذاشت.

خانم پلوسی در ادامه از نمایندگان مجلس به خاطر «رهبری میهن‌پرستانه» آن‌ها در این دوران پرتنش تشکر کرد.

بنابر این اعلامِ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، این قطعنامه مشابه قطعنامه‌ای است که توسط سناتور «تیم کین» در سنا ارائه شده است.

نانسی پلوسی گفت که در صورت تصویب این قطعنامه، «چنان چه مجوزی از سوی کنگره صادر نشود، خصومت نظامی علیه ایران باید در مدت ۳۰ روز پایان یابد.»

پیش از این نیز چندین عضو دموکرات کنگره آمریکا در واکنش به حمله پهپادی آمریکا و در پی آن کشته شدن قاسم سلیمانی، مراتب نگرانی‌شان را از این بابت که این حمله می تواند موجب وخیم‌تر شدن اوضاع شود، ابراز کرده‌ بودند.

نانسی پلوسی، نماینده دموکرات و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده بود که «دولت [آمریکا] حملات امشب در عراق را - که در جریان آن مقامات نظامی بلندپایه ایران را هدف قرار داد و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس ایران، را کشت - بدون مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه ایران اجرا کرده است. افزون بر این، این اقدام بدون مشورت با کنگره انجام شده است.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پس از این حمله بار دیگر یکشنبه شب به جمهوری اسلامی درباره هرگونه حمله به یک فرد یا هدف آمریکایی هشدار داد و گفت: «چگونه است که آنها [ایران] اجازه دارند مردم‌ ما را بکشند، آنها را شکنجه کنند، و با استفاده از بمب کنار جاده‌ای مردم ما را منفجر کنند، و ما اجازه نداریم‌ به اماکن فرهنگی آنها دست بزنیم؟ نه خیر، این راهش نیست.»

بنا بر اعلام وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا «نیروهای نظامی ایالات متحده با کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران - سازمانی توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین شده است - به فرمان رئیس جمهوری، یک اقدام قاطع پدافندی را برای محافظت از پرسنل ایالات متحده در خارج از کشور، انجام دادند.»

در ادامه بیانیه پنتاگون آمده است:‌ «سرلشکر سلیمانی به طور فعال مشغول طرح‌ریزی برای حمله به دیپلمات‌ها و نیروهای نظامی آمریکا در عراق و سراسر منطقه بود. او و نیروی قدس مسئول کشته شدن صدها تن از نظامیان آمریکایی و ائتلاف، و زخمی شدن هزاران تن دیگر بوده‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG