لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

پرزیدنت ترامپ: اگر ایران حمله کند، آمریکا به سرعت و شدیدتر حمله متقابل خواهد کرد


رئیس جمهوری ایالات متحده یکشنبه شب بار دیگر به جمهوری اسلامی درباره هرگونه حمله به یک فرد یا هدف آمریکایی هشدار داد.

پرزیدنت ترامپ یکشنبه شب در بازگشت از اقامتگاه خود در فلوریدا به پایتخت آمریکا به خبرنگاران گفت: «چگونه است که آنها [ایران] اجازه دارند مردم‌ ما را بکشند، آنها را شکنجه کنند، و با استفاده از بمب کنار جاده‌ای مردم ما را منفجر کنند، و ما اجازه نداریم‌ به اماکن فرهنگی آنها دست بزنیم؟ نه خیر، این راهش نیست.»

به نوشته نیویورک تایمز این اظهارات پرزیدنت ترامپ تنها ساعاتی بعد از آن منتشر می‌شود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پاسخ به پرسشی درباره توئیت شب گذشته پرزیدنت ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن ۵۲ نقطه در ایران در صورت حمله احتمالی جمهوری اسلامی، این گمانه‌زنی که مراکز فرهنگی در میان این اهداف هستند را رد کرد و گفت که پرزیدنت ترامپ نگفته است سایت‌های فرهنگی هدف قرار خواهند گرفت.

پرزیدنت ترامپ شنبه شب در چند توئیت گفته بود هرگونه حمله جمهوری اسلامی به آمریکا یا منافع ایالات متحده با واکنش سخت واشنگتن روبرو خواهد شد و ۵۲ مکان در ایران هدف قرار خواهد گرفت. وی افزود: «او [قاسم سلیمانی] به سفارت ما حمله کرده بود و در حال آماده شدن برای حمله به برخی نقاط دیگر بود. ایران سالیان سال فقط مشکل‌آفرین و دردسر‌ساز بوده است. این را به عنوان یک هشدار تلقی کنید: اگر ایران به هر آمریکایی یا به منافع آمریکا حمله کند، ما به ۵۲ مکان در داخل ایران (به نشانه ۵۲ آمریکایی که ایران سال‌ها پیش به گروگان گرفته بود) حمله خواهیم کرد که برخی از آنها در سطح بسیار عالی و برای ایران و فرهنگ ایرانی مهم هستند، و آن اهداف و خود ایران بسیار سریع و بسیار شدید هدف قرار خواهند گرفت. آمریکا دیگر نمی‌خواهد تهدید شود.»

رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب در توئیت دیگر درباره اطلاع رسانی به کنگره درباره هرگونه عملیات نظامی گفت: «این مطالب منتشره در رسانه‌ها به منزله اطلاعیه‌ای برای کنگره آمريكا است [تا بداند] اگر ایران به یک فرد یا هدف آمریکایی حمله کند، ایالات متحده به سرعت و به طور کامل، و شاید حتی به شیوه‌ای غیرمتناسب [شدیدتر از حمله ایران] دست به حمله نظامی متقابل خواهد زد.»

وزارت دفاع ایالات متحده ۱۳ دی ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که بامداد جمعه به کشتن قاسم سلیمانی در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا اجرا شد.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در یک پیام ویدئویی گفت که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود و افزود: «دورویی رژیم حاکم بر ایران به حدی است که به خانواده کسانی که کشته اجازه سوگواری نمی‌دهد، ولی برای قاسم سلیمانی سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG