لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

واکنش قانونگذاران آمریکایی به حمله به سفارت آمریکا در بغداد


شماری از قانونگذاران آمریکایی به حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد واکنش نشان دادند.

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا، در نخستین واکنش به تلاش گروهی از شبه‌نظامیان عراقی برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد در توئیتر خود نوشت: «ایران به طور مستقیم مسئول سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در عراق است و باید برای آن و امنیت تمام آمریکایی‌هایی که در آنجا خدمت می‌کنند، پاسخگو باشد.»

سناتور لیندزی گراهام در پیامی خطاب به حکومت ایران گفت که برخلاف پرزیدنت اوباما، پرزیدنت ترامپ آن‌ها را در قبال تهدید علیه آمریکایی‌ها مسئول می‌داند.

سناتور تام کاتن هم در پیامی با اشاره به حمله به سفارت آمریکا در عراق گفت همان‌طور که پرزیدنت ترامپ اشاره کرده، مسئولیت این حمله برعهده ایران است.

الیوت اِنگِل، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، هم در این رابطه گفت: «من اوضاع در عراق، به ویژه موضوع ایمنی کارکنان‌مان، را به دقت زیر نظر دارم و از وزارت خارجه خواسته‌ام گزارش روزآمد تحولات را ارائه دهد.»

سناتور ریک اسکات هم در پیامی گفت: حمله امروز به سفارت آمریکا در بغداد که با هدایت ایران انجام شد، اقدام آشکار رژیم ایران برای وخیم‌تر کردن شرایط است. ما اوضاع را از نزدیک زیر نظر داریم و برای همه کسانی که در سفارت هستند دعا می‌کنیم.

لی زلدن، عضو مجلس نمایندگان گفت: پرسنل نظامی و دیپلمات‌های حاضر در سفارت آمریکا در بغداد برای خانواده‌هایشان و برای کشورمان اهمیت بسیار زیادی دارند. اقدامات تروریستی مورد حمایت ایران که امروز با هدف آسیب‌رسانی به آنها اجرا شد باید با پاسخی مناسب، شدید، و نیرومندانه روبه‌رو شود.

آدام شیف، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: حمله معترضان و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد بسیار نگران‌کننده است. اولویت ما ایمنی کارکنان‌مان است. عراق موظف است از آنها محافظت کند. وقتی ایمنی آنها تامین شد، ما باید با آگاهی و هوشیاری در زمینه کاهش تنش‌ها عمل کنیم.

تد دویچ، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: برای ایمنی کارکنان آمریکا در بغداد دعا می‌کنیم. مقابله با تهدید ایران در عراق نیازمند راهبردی روشن است تا بدون افزایش تنش نظامی در منطقه به برقراری ثبات در عراق کمک شود. این اولویت فوری در سال ۲۰۲۰ است.

سناتور جو مَنشِن هم اعلام کرد: من حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد را به دقت زیر نظر دارم. من در فکر آمریکایی‌هایی که در آن محل حضور دارند، هستم و دعا می‌کنم گزندی به آنها وارد نشود. این اقدام خشونت‌آمیز تحمل نخواهد شد.

سناتور مایک رَوندز گفت: تروریست‌های مورد حمایت ایران مسئول حمله به سفارت آمریکا در بغداد و به خطر انداختن جان آمریکایی‌ها هستند. ما باید آنها را مسئول [این اقدامات] بدانیم و به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده آنها در منطقه قاطعانه واکنش نشان دهیم.

تیم کین نماینده دموکرات ایالت ویرجینیا در مجلس سنای آمریکا گفت: ایالات متحده به رغم اعتراضات دولت عراق در آن کشور حملات هوایی انجام داد. اکنون معترضان عراقی وارد سفارت آمریکا در بغداد شده‌اند. سوءرفتار ترامپ در منطقه، ایمنی ما را کمتر کرده است. زمان آن رسیده است که کنگره این شتاب نابخردانه برای جنگ را متوقف کند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی گفت: وضعیت در بغداد را به دقت زیر نظر دارم. دولت عراق باید از دیپلمات‌ها و نیروهای نظامی میهن‌پرست ما و سفارت آمریکا محافظت کند و رهبران آمریکا نیز باید یک راهبرد امنیت ملی هوشمندانه و نیرومندانه را ارائه کنند. این خشونت‌ها باید پایان یابد.

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا گفت:‌ ایالات متحده با یک حمله ایران به سفارت آمریکا و پرسنل ما هراسان نمی‌شود. ما انتظار داریم که عراق نیز به وظایفش در محافظت از دیپلمات‌ها عمل کرده و این تجاوزگری ایران را محکوم کند.

سناتور تد کروز در واکنشی گفت: تردیدی نیست که رژیم ایران مسئول حمله به سفارت آمریکا در بغداد است و این تاکتیکی است که مرتبا در داخل و خارج ایران استفاده کرده و بنیادی‌ترین قوانین و معیارهای دیپلماتیک بین‌المللی را زیر پا گذاشته است.

مایکل مک‌کال، نماینده ارشد جمهوریخواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ایران و نیروهای نیابتی‌اش باید به خاطر حمله به سفارت آمریکا در بغداد پاسخگو قرار داده شوند. ما در برابر همه کسانی که آمریکایی‌ها را تهدید می‌کنند، هوشیار خواهیم ماند.

این خبر در حال تکمیل است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG