لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

آمریکا رسما خروج از پیمان اقلیمی پاریس را به سازمان ملل اعلام کرد؛ آماده برای مذاکره جدید


وزیر خارجه آمریکا در کنار دبیر کل سازمان ملل؛ آمریکا تصمیم به خروج از پیمان پاریس را به دبیرکل اعلام کرده است.
وزیر خارجه آمریکا در کنار دبیر کل سازمان ملل؛ آمریکا تصمیم به خروج از پیمان پاریس را به دبیرکل اعلام کرده است.

ایالات متحده آمریکا طی یادداشتی به سازمان ملل اطلاع داده است که قصد خروج از پیمان پاریس را دارد، مگر آنکه شرایط مناسبی برای مذاکره دوباره مشاهده کند.

سازمان ملل تایید کرده است که یادداشت ایالات متحده برای خروج از توافق اقلیمی پاریس را دریافت کرده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل از هرگونه تلاش برای حفظ ایالات متحده در این پیمان حمایت می‌کند.

وزارت امور خارجه امریکا روز جمعه ۱۳ مرداد اعلام کرد که در طول روند خروج ایالات متحده از پیمان پاریس، که انتظار می‌رود دست کم سه سال به طول انجامد، به شرکت در مذاکرات ادامه خواهد داد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که مشارکت در مذاکرات به دلیل حمایت ازمنافع امریکا و اطمینان یافتن از استفاده از گزینه هایی است که برای دولت باقی مانده است.

در این بیانیه همچنین آمده است آمریکا از کاهش گازهای گلخانه‌ای حمایت می‌کند ولی خواهان رشد اقتصادی و اطمینان از امنیت انرژی است.

بر اساس توافقنامه اقلیمی پاریس که سال ۲۰۱۵ با حمایت باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا به دست آمد، بیش از ۱۹۰ کشور تعهد دادند که برنامه‌هایی را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و کنترل روند گرمایش جهانی به اجرا بگذارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد که در صورت رسیدن به ریاست جمهوری، آمریکا را از این توافق خارج کند. او همچنین خرداد ماه امسال از تصمیم خود برای به اجرا گذاشتن خروج آمریکا از این توافقنامه خبر داد.

XS
SM
MD
LG