لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

تلاش شهردار سابق نیویورک برای اجرای توافق اقلیمی پاریس در آمریکا


مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک(وسط)، در کنار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه(راست) و شهردار پاریس
مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک(وسط)، در کنار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه(راست) و شهردار پاریس

در پی مخالفت‌ دولت آمریکا با اجرای تعهدات توافق اقلیمی پاریس، مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک قول داده است برای ادامه مشارکت آمریکا در این توافق جهانی تلاش کند.

این میلیاردر سرشناس در نظر دارد ۱۵ میلیارد دلار برای حمایت از آژانسی خرج کند که توسط سازمان ملل به کشورهای مختلف برای اجرای مفاد توافق پاریس کمک می کند .

آقای بلومبرگ که پس از تشکیل ائتلافی از شهرهای و کارخانه های آمریکایی برای حمایت از توافق پاریس، به آن شهر سفر کرده بود، حساب مردم آمریکا را از دولتش جدا دانست.

او گفت: «مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که مردم آمریکا برای حمایت از توافق پاریس، نیاز به دولتشان ندارند. آمریکایی‌ها به دولت فرصت مانع ایجاد کردن در راه عمل کردن به توافق پاریس را نخواهند داد. این پیامی است که هدف شهردارها، فرماندهان و رهبران تجاری در سراسر آمریکا را منعکس می‌کند.»

آقای بلومبرگ که با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه هم دیدار کرده است، از واکنش اعتراضی مردم آن کشور به خروج آمریکا از توافق پاریس را نیز ستود.

پرزیدنت ترامپ در سخنان خود در کاخ سفید، عصر پنجشنبه ۱۲ خرداد گفته بود: «آمریکا از پیمان پاریس خارج می شود اما به مذاکرات برای معامله بهتر در این زمینه ادامه می‌دهد.»

آقای ترامپ گفت تصمیم آمریکا به خروج از توافق پاریس به صنایع نفت و ذغال سنگ آمریکا کمک می کند.

کاخ سفید پیشتر در بیانیه ای گفت: «پیمان پاریس، معامله‌ای بد برای آمریکایی‌ها است و اقدام امروز رئیس جمهوری عمل به وعده انتخاباتی او در اولویت قراردادن نیروی کار آمریکایی است.»

تصمیم دونالد ترامپ به خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس واکنش انتقادی برخی از شخصیت‌های سیاسی داخلی و خارجی را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG