لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

آمریکا: پاکستان با جستجوی اقامتگاه بن لادن توسط سیا موافقت کرد


مجتمعی که بن لادن در پاکستان پیش از مرگش در آن مخفی شده بود.
مجتمعی که بن لادن در پاکستان پیش از مرگش در آن مخفی شده بود.

مسوولان آمریکایی می گویند پاکستان موافقت کرده است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، مجتمعی را که اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده پیش ازمرگش در آن حضور داشت، بازرسی کند.

مسوولان روز پنجشنبه گفتند پاکستان پس از ملاقاتی که هفته گذشته بین مایکل مورل، معاون رییس سیا و ژنرال احمد شجاع پاشا، رییس سازمان اطلاعاتی پاکستان در اسلام آباد صورت گرفت، با جستجوی خانه بن لادن موافقت کرد.

مسوولان می گویند تیمی از سیا به مجتمع سه طبقه ای که بن لادن در ابت آباد حضور داشت سفر می کنند و به دنبال اثر انگشت و دیگر نشانه هایی خواهند بود که می تواند به آنها در کشف دیگر توطئه های القاعده کمک کند.

پس از حمله دوم ماه مه به این مجتمع که به کشته شدن بن لادن منجر شد، نیروهای ویژه آمریکایی به سرعت این محل را جستجو کردند، اما مسوولان اطلاعاتی آمریکا امیدوار بوده اند که بتوانند فرصت جستجوی گسترده تری داشته باشند.

خبر موافقت پاکستان با جستجوی مجتمع بن لادن را اولین بار روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد. این خبر ساعاتی پس از آن منتشر شد که هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا از پاکستان خواست به تعهداتش در مبارزه با تروریسم پایبند بماند.

کلینتون در نشستی در پاریس به خبرنگاران گفت پاکستان همیشه در جنگ با تروریسم قاطعانه عمل نکرده است و وقت آن است که اسلام آباد «انتظارات» واشنگتن را بر آورده کند. اما او این انتظارات را بیان نکرد.

XS
SM
MD
LG