لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

پیام هفتگی اوباما درباره زیکا؛ نگرانی ها از انتقال بیماری از طریق جنسی


رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به مشاهده انتقال از طریق رابطه جنسی، از مردان هم خواست نگران گسترش این بیماری باشند.
رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به مشاهده انتقال از طریق رابطه جنسی، از مردان هم خواست نگران گسترش این بیماری باشند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، امروز در پیام هفتگی خود به مردم این کشور از نمایندگان کنگره خواست هر چه سریعتر، بودجه مبارزه با اپیدمی زیکا را تصویب کنند. او با اشاره به مشاهده انتقال از طریق رابطه جنسی، از مردان هم خواست نگران گسترش این بیماری باشند.

پرزیدنت اوباما یادآورشد که دولت او برای تضمین سلامت نسل آینده آمریکا مجبور شده است فعلا ۸۱ میلیون دلار از بودجه مبارزه با سرطان، ایبولا و موارد دیگر را به بودجه مبارزه با زیکا منتقل کند که فعلا وقفه ای در این مبارزه پیدا نشود، اما تردیدی ندارد که باید زمینه برای راه حلی پایدار فراهم شود.

مبارزه با اپیدمی زیکا، برای چندمین بار در سال جاری، محور سخنرانی هفتگی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شد. پرزیدنت اوباما تاکید کرد، تلاش های مبارزه با زیکا، بخشی از تعهد اجرایی دولت و نمایندگان کنگره به مردمی است که آنها را انتخاب کرده اند.

آقای اوباما با اشاره به اینکه موردی از انتقال بیماری از طریق جنسی گزارش شده، گفت مردان هم باید مراقب باشند و حتما در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنند.

آقای اوباما گفت : "اوایل سال جاری، من نامه ای از اشلی یک مادر حامله در کارولینای جنوبی دریافت کردم که به زبان خودش گفته بود، تا چه حد از گسترش زیکا و سلامت فرزند خود و دیگران نگران است. محتوای آن نامه و نگرانی آن مادر، برای من بعنوان یک پدر، بسیار ملموس و قابل درک بود و به همین دلیل است که از آغاز اپیدمی زیکا، تمام توان خود را بر مقابله با این تهدید، متمرکز کردم."

نامه اشلی بازتاب نگرانی مادرانه ای بود که به سرعت گسترش یافت. ۵۸۴ زن حامله در آمریکا به زیکا مبتلا هستند و ماریا فرناندو بولیوار، نوزاد خود را که آلوده به زیکا بود، اخیرا در میامی بدنیا آورد.

این مادر مبتلا به زیکا گفت: "همه چیز، رشد و نمو جنینی و تکامل او در دوره نوزادی برای من یک نگرانی بزرگ بود. زیرا پزشکان به من گفته بودند ابعاد آسیب های مغزی زیکا هنوز ناشناخته است و حتی اگر بچه بنظر سالم بیاید، دلیلی ندارد که مغز او، در آینده آسیب ناشناخته ای را بروز ندهد."

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا موسوم به سی دی سی می گوید بیش از ۱۰ هزار نفر در آمریکا و مناطق تحت حاکمیت سیاسی آن از جمله پورتوریکو و هاوایی به ویروس آلوده شدند و فلوریدا با بیش از ۵۰۰ مورد تایید شده، مرکز فعال اپیدمی در آمریکاست.

بودجه ای نمانده

سی دی سی تایید کرد بودجه آنها برای شناسایی زودرس موارد، گزارش دهی متمرکز، آموزش عمومی، تولید واکسن و سم پاشی های گسترده، تمام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا هم این موضوع را تایید می کند. او گفت: " در ماه فوریه بیش از ۶ ماه پیش من از کنگره خواستم تا بودجه اضطراری مبارزه با زیکا را تصویب کند. اما جمهوریخواهان کنگره، ظاهرا نگرانی اشلی و سایر مادران را درک نمی کنند و ما را مجبور کردند تا از بودجه جاهای دیگر بزنیم تا با زیکا مبارزه کنیم."

در همین حال، سازمان نظارت بر غذا و دارو در آمریکا موسوم به اف دی ای، به دلیل امکان گسترش زیکا از طریق انتقال خون، روز جمعه دستورالعمل اجرایی خود را برای غربالگری خون های آلوده گسترش داد و گفت همه خون ها باید از لحاظ آلودگی به زیکا نیز بررسی شوند.

XS
SM
MD
LG