لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

اوباما: هیچ جای امنی برای داعش وجود نخواهد داشت


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست خبری پس از اجلاس سران گروه ۲۰ در شهر آنتالیای ترکیه - ۲۵ ابان ۱۳۹۴
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست خبری پس از اجلاس سران گروه ۲۰ در شهر آنتالیای ترکیه - ۲۵ ابان ۱۳۹۴

رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری در ترکیه، از استراتژی دولت خود در مبارزه با گروه افراطی داعش دفاع کرد و گفت ایالات متحده امروز با بیشترین متحدانش علیه پیکارجویان داعش عمل کرده و هیچ جای امنی برای آنها نخواهد گذاشت.

باراک اوباما که غروب دوشنبه به وقت محلی در آنتالیا و پس از پایان اجلاس سران گروه ۲۰ در آن شهر سخن می‌گفت، با اشاره به حوادث تروریستی جمعه شب در پاریس گفت با رهبری ایالات متحده، اکنون ۶۵ کشور در ائتلاف علیه داعش حضور دارند.

وی همچنین تاکید کرد که استراتژی واشنگتن انجام حملات هوایی علیه گروه داعش است.

پس از سخنرانی آقای اوباما، خبرنگاران از احتمال تغییر استراتژی واشنگتن در برابر داعش پرسیدند، که رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر این که کاخ سفید استراتژی مشخصی دارد، گفت مخالفان ما بارها از ما انتقاد می کنند، اما وقتی در عمل از آنها پرسیده می‌شود که چه کنیم، راه‌هایی پیشنهاد می‌دهند که ما قبلا آنها را انجام داده‌ایم.

وی در ادامه تاکید کرد که "دیپلماسی ما در حال کار کردن است، و ما از کشورهای غیر دوست، حتی از ایران و روسیه، هم برای حل بحران سوریه دعوت به کار کرده‌ایم."

باراک اوباما همچنین درباره انتقاد مخالفان او درباره حضور نظامی آمریکا در سوریه گفت "ما نباید اشتباه گذشته را تکرار بکنیم. اگر نیروهای محلی کاری نکنند، آنگاه باید چه کنیم؟"

وی درباره برخی نگرانی‌ها از پذیرش مهاجران از خاور میانه، بویژه از سوریه، و احتمال نفوذ برخی عوامل افراطی و دست زدن به عملیات تروریستی در کشور گفت، بعضی می گویند ما فقط باید شهروندان مسیحی سوریه را بپذیریم. "خجالت آور است. آمریکا هرگز درباره دین پناهجویان سوال نمی‌کند."

آقای اوباما با بیان این که با جرج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا اختلاف نظرهای بسیاری دارد، تاکید کرد که با این حال، با این نظر او که بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر گفت این جنگ علیه اسلام نیست موافق است، و تاکید کرد که بیشترین قربانیان داعش مسلمانان هستند و داعش نماد اسلام نیست.

رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که آیا درکی از توان داعش دارید، گفت ما درک درستی داریم و برای همین "استراتژی جدی" داریم. "ما هر چه دامنه نفوذ داعش را کوچکتر کنیم، در نهایت یک گروه کوچک آدم‌کش خواهند شد. کاری که ما با القاعده کردیم."

وی با بیان این که قدرت داعش را دست کم نمی گیریم، گفت ما سعی داریم قدرت این گروه را کم کنیم، کادر رهبری آن را از کار بیاندازیم، مرزها را ببندیم، و آنقدر آن را تحت فشار بگذاریم تا در نهایت نابود شود.

باراک اوباما تاکید کرد که دولت ایالات متحده برای این منظور استراتژی دارد و آن، حملات هوایی و آموزش نیروهای عراقی و قطع شریان‌های مالی داعش.

XS
SM
MD
LG