لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

انتقاد اوباما از سنا برای بی توجهی به گزینه پیشنهادی برای دیوانعالی آمریکا


اوباما دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو را برای سخنرانی انتخاب کرد که ده سال در آنجا تدریس کرده است.
اوباما دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو را برای سخنرانی انتخاب کرد که ده سال در آنجا تدریس کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده از مجلس سنا برای بی توجهی به گزینه پیشنهادی او برای دیوانعالی کشور انتقاد کرد.

باراک اوباما روز پنجشنبه به دانشکده حقوق شیکاگو رفت تا در یک سخنرانی از گزینه پیشنهادی خود برای عضویت در دیوانعالی آمریکا دفاع کند.

انتخاب این مکان برای سخنرانی در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا پیش از انتخاب شدن به عنوان سناتور، ده سال در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو، تدریس می کرد.

وی در این سخنرانی به جمهوریخواهان سنا هشدار داد که مخالفت بی سابقه آنها برای در نظر گرفتن گزینه پیشنهادی او برای عضویت در دیوانعالی، یکپارچگی نهاد قضایی در این کشور را از بین خواهد برد.

پرزیدنت اوباما گفت، مجلس سنا باید به قاضی مریک گارلند، که وی پیشنهاد کرده است، فرصت حضور در جلسه رسیدگی به انتصاب قاضی جدیدی را بدهد که جایگزینی برای قاضی اسکالیا خواهد بود.

قاضی آنتونین اسکالیا از اعضای نه نفره دیوانعالی آمریکا بود که سه ماه پیش درگذشت.

براساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری گزینه پیشنهادی خود را باید به سنا معرفی کند و اعضای سنا در نهایت عضو جدید دیوانعالی را بر می گزینند.

جمهوریخواهان می گویند آقای اوباما باید از معرفی نامزد برای جانشینی قاضی اسکالیا خودداری کند و بگذارد رئیس جمهوری آینده این کار را انجام دهد.

با این که دیوانعالی آمریکا که عالیترین جایگاه قضایی است، از قوای مجریه و مقننه جداست، اما دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای معرفی گزینه پیشنهادی خود در آن رقابت دارند.

رهبران جمهوریخواه در سنا گفته اند هیچگونه اقدامی برای بررسی قاضی گارلند و یا رای گیری برای انتصاب وی انجام نخواهند داد.

XS
SM
MD
LG