لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

ارتباط مهمانان ویژه سخنرانی سالانه اوباما با اولویت‌های سیاسی او


صندلی خالی ویژه ای که به یاد قربانیان خشونت ناشی از اسلحه در ایالات متحده، در کنار میشل اوباما بانوی اول آمریکا در نظر گرفته شد.
صندلی خالی ویژه ای که به یاد قربانیان خشونت ناشی از اسلحه در ایالات متحده، در کنار میشل اوباما بانوی اول آمریکا در نظر گرفته شد.

طبق سنتی دیرینه این بار نیز گروه ویژه ای برای شنیدن آخرین سخنرانی سالانه رئیس جمهوری ایالات متحده در کنگره دعوت شده بودند؛ مهمانانی که در میان آنها چهره های ناشناخته نیز دیده می‌شد و در لژ مخصوص در کنار بانوی اول آمریکا نشسته بودند.

دکتر جیل بایدن همسر معاون رئیس جمهوری ایالات متحده و ولری جرت مشاور ارشد رئیس جمهوری از جمله چهره شناخته شده‌ای بودند که در سخنرانی سه شنبه شب باراک اوباما درباره وضعیت عمومی کشور در نشست مشترک نمایندگان دو مجلس نمایندگان و سنا حضور داشتند.

شماری دیگر از مدعوین نه تنها افراد و نام هایی ناشناخته بودند، بلکه دعوت از آنان ا هدفی خاص و برای رساندن پیام هایی مخصوص انجام شده بود.

"رفائی هامو" پناهجوی سوری یکی از این افراد است. دانشمند ۵۵ ساله‌ای که جنگ داخلی سوریه او را راهی ترکیه و سپس ایالات متحده کرد. او که به سرطان معده مبتلا است، ماه گذشته به همراه خانواده اش در ایالت میشیگان مستقر شد.

باراک اوباما در نظر دارد در طول سال پیش رو حدود ۱۰ هزار پناهنده سوری را در آمریکا بپذیرد، برنامه‌ای که جمهوریخواهان با آن مخالف هستند.

شریک زندگی یکی از قربانیان حمله تروریستی سان برناردینوی کالیفرنیا یکی دیگر از میهمانان بود. راین رایس که شریک زندگیش را در حمله تروریستی یک زن و شوهر مسلمان طرفدار گروه داعش از دست داد، گفته بود مردم نباید به دلیل این حمله با مسلمانان رفتاری غیر از دیگران داشته باشند. پیامی که همواره در سخنرانی های باراک اوباما شنیده می‌شود.

رانا رایس رئیس یک شرکت تولید عسل در کلرادو که محصول خود را به چین، ژاپن و کره جنوبی صادر می‌کند، نماینده تجارت‌های کوچکی است که از کاهش تعرفه گمرکی قرارداد ترنس پاسیفیک بهره خواهد برد. قراردادی که رئیس جمهوری از کنگره می‌خواهد آن را تصویب کند.

باراک اوباما یکی از بهترین روزهای رئیس جمهوری خود را قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان خوانده است. یکی از میهمانان کاخ سفید جیم اوبرگفل یکی از فعالان تصویب این قانون بود.

کاخ سفید معمولا یکی از رؤسای شرکت‌های عمده آمریکا را به سخنرانی سالانه گزارش وضعیت عمومی کشور دعوت می‌کند، که میهمان دیشب، ساتیا نادلا رئیس شرکت مایکروسافت بود.

از آنجا که یکی از اهداف رئیس جمهوری اصلاح قانون مجازات زندان است، یک زندانی سابق نیز در میان میهمانان دیده می شد.

وجود چشمگیر یک صندلی خالی که در لژ و در کنار میشل اوباما دیده می‌شد، به قربانیان خشونت‌های ناشی از اسلحه در ایالات متحده اختصاص داشت؛ مشکلی که رئیس جمهوری آمریکا شدیدا تلاش می‌کند با آن مبارزه کند.

XS
SM
MD
LG