لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

پناهنده سوری و سرباز مسلمان از جمله مدعوین مراسم سخنرانی سالانه باراک اوباما


رفائی هامو، پناهنده تازه وارد سوری در آمریکا
رفائی هامو، پناهنده تازه وارد سوری در آمریکا

یک پناهجوی تازه وارد به آمریکا و یک آمریکایی مسلمان که سابقا سرباز ارتش آمریکا بود از جمله مدعوین کاخ سفید هستند که قرار است روز سه شنبه در مراسم آخرین سخنرانی سالانه باراک اوباما در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده، در کنار میشل اوباما بنشینند.

گزینش بانوی اول آمریکا در چینش میهمانان این مراسم سالانه کاخ سفید که همواره زیر ذره بین رسانه ها و ناظران قرار دارد، نشانی است از اولویت های رئیس جمهوری آمریکا.

در مراسم روز سه شنبه، که باراک اوباما آخرین سخنرانی سالانه خود خطاب به مردم آمریکا را ایراد خواهد کرد، قرار است نوید شاه، یک آمریکایی مسلمان و سرباز سابق ارتش بنشیند. نوید شاه در کودکی با والدینش از پاکستان به آمریکا مهاجرت کرد. او در سال ۲۰۰۶ به ارتش ایالات متحده پیوست و در عراق خدمت کرد.

کاخ سفید همچنین رفائی هامو، پناهجوی سوری که به تازگی وارد ایالات میشیگان شده است را دعوت کرده است. هامو اواسط ماه دسامبر، پس از دو سال آوارگی در ترکیه، با چهار فرزندش وارد دیترویت شد.

به گفته کاخ سفید ساختمان محل سکونت هامو و خانواده اش در سوریه با اصابت موشک ویران شد و در آن هفت نفر کشته شدند.

در ترکیه هامو به سرطان معده دچار شد و حالا پس از آن که درخواست پناهندگی اش در آمریکا مورد قبول قرار گرفته است، در تلاش است به همراه فرزندانش زندگی جدیدی را در حومه دیترویت شروع کند.

نماد گزینش میهمانان امسال سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید، در زمانی که سیاستمداران جمهوری خواه آمریکا و کاندیداهای ریاست جمهوری نوک پیکان انتقادهای خود را به سوی سیاست پذیرش پناهجویان بیشتر سوری توسط دولت نشانه رفته اند، اقدامی هوشمندانه و هدفمند توصیف شده است.

چندین کهنه سرباز، فرماندار ایالت کانتیکت، و مدیر اجرایی مایکروسافت از جمله دیگر مدعوین مراسم روز سه شنبه هستند. یک صندلی خالی هم به عنوان نماد قربانیان خشونت های مسلحانه در آمریکا در مراسم گنجانده شده است.

XS
SM
MD
LG