لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

واکنش اوباما به تیراندازی های مرگبار علیه سیاهپوستان؛ "باید نگران این اتفاقات بود"


آقای اوباما از مردم آمریکا خواسته است در مقابل این "مشکل جدی" به عنوان یک ملت متحد شوند.
آقای اوباما از مردم آمریکا خواسته است در مقابل این "مشکل جدی" به عنوان یک ملت متحد شوند.

در واکنش به دو تیراندازی اخیر در آمریکا که پلیس آمریکا دو سیاهپوست را کشت، رئیس جمهوری آمریکا با ابراز "ناراحتی شدید" نسبت به این دو رویداد، گفت همه آمریکایی ها باید عمیقا نگران چنین اتفاقاتی باشند.

آقای اوباما در صفحه فیس بوک اش ابراز همدردی کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید هم روز پنجشنبه که در هواپیمای ویژه رئیس جمهوری آمریکا با خبرنگاران سخن می گفت، اعلام کرد کاخ سفید نظر ویژه ای روی دو تیراندازی اخیر که به مرگ دو سیاهپوست منجر شده، اعلام نمی کند چون تحقیقات از سوی وزارت دادگستری برای این دو رویداد آغاز شده است.

کمتر از یک روز پس از کشته شدن یک مرد سیاهپوست در ایالت لوئیزیانا توسط ماموران پلیس که موجب اعتراض برخی از ساکنان محلی شد، یک مرد سیاهپوست دیگر در شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا به ضرب گلوله پلیس جان خود را از دست داد.

قربانی، که فیلاندو کاستیل و ۳۲ ساله معرفی شده است، چهارشنبه ساعت ۹ شب در حالی که به همراه یک زن و یک کودک ۷ ساله در داخل خودرو پشت چراغ قرمز متوقف بود، هدف گلوله پلیس قرار گرفت و دقایقی پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

این اتفاق یک روز پس از آن رخ داد که التون استرلینگ، یک آمریکایی آفریقایی تبار دیگر در شهر "بتون روژ" ایالت لوئیزیانا به ضرب پنج گلوله پلیس جان باخت و انتشار تصاویر ویدئویی حادثه، موج جدید اعتراضات در مورد استفاده بیش از حد پلیس از زور را به راه انداخت.

مارک دیتون، فرماندار ایالت بعد از حادثه مینیاپولیس خواستار تحقیقات فدرال درباره رویداد شد و گفته فکر می کند اگر فیلاندو کاستیل سفیدپوست بود به او شلیک نمی شد.

آقای اوباما از مردم آمریکا خواسته است در مقابل این "مشکل جدی" به عنوان یک ملت متحد شوند.

مرگ این دو سیاهپوست به موج جدیدی تبدیل شده که خواستار توجه به کاهش خشونت اضافی پلیس نسبت به سیاهپوستان است.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به پرونده های اخیر قتل سیاهپوستان توسط ماموران پلیس آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز، سراسر روز گذشته جمعیت زیادی در مقابل فروشگاهی که آقای استرلینگ برای تامین مخارج زندگی اقدام به فروش سی دی می کرد جمع شدند و به نشانه اعتراض شعارهای "جان سیاهپوستان ارزش دارد" و "دستهایم بالاست، شلیک نکن" را سر دادند.

روز بعد، وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد تحقیقات ویژه در مورد مرگ التون استرلینگ و ارزیابی شرایط حادثه و جزئیات پرونده را آغاز کرده است. با این حال این وزارتخانه اعلام نکرد آیا در این پرونده در مورد استفاده بیش از حد پلیس از زور نیز تحقیق خواهد شد یا خیر.

اما کشته شدن یک سیاهپوست دیگر توسط پلیس، ساعاتی پس از تصمیم دستگاه قضایی برای ورود به پرونده التون استرلینگ، و نیز این گفته مادر فیلاندو کاستیل که "هرگز تصور نمی‌کردم پسرم به دست کسی کشته شود که قرار است از جان او محافظت کند،" حساسیت جامعه آمریکا را بیش از پیش برانگیخت.

موارد مشابه دیگری از آنچه "استفاده بیش از حد" ماموران پلیس آمریکا در برابر سیاهپوستان عنوان می‌شود، پیش از این نیز گزارش شده و منجر به اعتراضات گسترده مردم، به ویژه آمریکاییان آفریقایی تبار، با این شعار که "جان سیاهپوستان ارزش دارد" شده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست به نقل از وبسایتی که این پرونده ها را دنبال می کند، فیلاندو کاستیل نفر ۵۰۶ و ۱۲۳ امین سیاهپوستی است که به ضرب گلوله نیروهای پلیس در سال ۲۰۱۶ میلادی در ایالات متحده جان خود را از دست داده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۱۰ درصد از سیاهپوستانی که توسط ماموران پلیس کشته شده‌اند مسلح نبوده‌اند، اما ثابت شده است که حدود ۶۱ درصد از آنها هنگام درگیری، سلاح گرم همراه داشتند.

XS
SM
MD
LG