لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

اوباما: تا پایان این دولت "پیشرفتی چشمگیر" علیه داعش خواهیم داشت


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده با ابراز اطمینان از پیروزی مخالفان داعش در جنگ علیه آن گروه افراطی، گفت تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری او، در مبارزه با داعش "پیشرفتی چشمگیر" رخ خواهد داد.

باراک اوباما در گفت و گو با رادیو ان.پی.آر که روز دوشنبه پخش شد، گروه داعش را "سازمانی مسموم و پلید" خواند و تاکید کرد بدترین آسیبی که این گروه می تواند به آمریکا بزند این است که مردم شیوه زندگی و ارزش هایشان را تغییر دهند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که "مهم است که آینده نگری داشته باشیم و بدانیم که این گروه نمی تواند ایالات متحده را نابود کند،" گفت گروه داعش "یک قدرت عظیم که بتواند به شکل سازمان یافته تهدیدی جدی علیه آمریکا باشد، نیست."

وی افزود گروه داعش اما "می تواند به ما، مردم ما و خانواده های ما صدمه بزند. بنابر این دلیل نگرانی مردم را درک می کنم."

بیش از یک سال پیش رئیس جمهوری آمریکا آغاز حملات هوایی در عراق و سوریه علیه مواضع پیکارجویان داعش را اعلام کرد. از آن زمان، نیروهای ائتلاف بین المللی بیش از ۹ هزار حمله هوایی را انجام داده اند و باراک اوباما گفته است که داعش ۴۰ درصد از سرزمین هایی را که تصرف کرده بود، از دست داده است.

اما داعش همچنان کنترل بخش های بزرگی از سوریه و عراق را زیر سلطه خود دارد و این حقیقت پاسخ رئیس جمهوری آمریکا را زیر سوال می برد و صدای منتقدان اوباما در اعزام نیروهای زمینی به منطقه را بلندتر می کند.

انتقادها

باراک اوباما در بخشی از مصاحبه با ان.پی.آر گفت عدم ارائه توضیح درست از آنچه که آمریکا در مبارزه با داعش انجام می دهد، موجب بروز "انتقادهای درستی" شده است؛ اما در عین حال گفت در هفته های اخیر از منتقدان – بویژه کاندیداهای جمهوریخواه ریاست جمهوری- سوال شده که اگر آنها بودند چه می کردند و هیچ یک پاسخ مناسبی نداشته است.

به گفته باراک اوباما "می خواهید که را بمباران کنید؟ کجا را می خواهید بمباران کنید؟ وقتی از بمباران اشباع سخن می گویید، مقصودتان چیست؟"

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد آمریکا باید به نیروهای محلی به عنوان کسانی که از قلمروشان محافظت می کنند یاری برساند تا ساختار یک دولت باثبات در منطقه شکل بگیرد.

او با تاکید بر این که انجام چنین کاری بیش از اعزام نیرو به منطقه زمان می برد، گفت حاضر نیست به دلیل اقدام "مناسب و متقارن با ارزش های آمریکایی" عذرخواهی کند.

او گفت به جانشینش پیشنهاد می کند که "شلیک کردن به تنهایی ملاک نیست، بلکه نشانه گیری نیز شرط است." او گفت در جایگاه ریاست جمهوری اتخاذ بهترین تصمیم باید بر اساس "اطلاعات و داده های امنیتی از فرماندهان و نیروهای حاضر در منطقه باشد و نه تحت تاثیر جو سیاسی."

سیاست

باراک اوباما در مصاحبه فوق ابراز اطمینان کرد که یکی از داوطلبان حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده پیروز خواهد شد. او گفت دموکرات ها شانس بالایی برای بازپس گیری اکثریت سنا از حزب رقیب دارند.

آقای اوباما گفت آمریکا دستخوش تغییرات مثبتی شده است، اما مشکلات اقتصادی ناشی از بحران مالی، جهانی شدن و پیشرفت های تکنولوژیک فشارهایی را بر مردم وارد آورده است.

آب و هوا

باراک اوباما درباره توافقنامه کنترل تغییرات اقلیمی که اخیرا در نشست بین المللی پاریس به امضای ۱۹۰ کشور جهان رسید، گفت این توافق مشکل را حل نمی کند، اما جهان را در مسیر درستی برای رسیدگی به آن معضل قرار می دهد.

کاهش تولید گازهای گلخانه ای در نیروگاه های برق آمریکا و کمک به تولید و استفاده از انرژی های قابل بازگشت، بخشی از تلاش های باراک اوباما در این راه است.

وی گفت حتی اگر یک رئیس جمهور جمهوریخواه پس از او روی کار بیاید، تا آن زمان مسئله استفاده از انرژی پاک آنقدر جدی شده که پاسخگویی به آن به معنای اشتغال زایی و پس انداز پول مشتری است.

رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده گفت، حزب جمهوریخواه شاید تنها نهاد واقعی در جهان توسعه یافته باشد که هنوز پدیده گرمایش زمین را انکار می کند.

XS
SM
MD
LG