لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

هشدار اوباما به کره شمالی برای آزمایش موشکی: منزوی تر می شوید


باراک اوباما در آخرین سفر آسیایی خود در دوران ریاست جمهوری به لائوس سفر کرده است.
باراک اوباما در آخرین سفر آسیایی خود در دوران ریاست جمهوری به لائوس سفر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان داد و گفت این اقدام کره شمالی به منزوی تر شدن این کشور منجر می شود.

باراک اوباما که بعد از نشست گروه ۲۰ به لائوس سفر کرده تا در اجلاس رهبران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به آسه آن شرکت کند، روز سه شنبه ۱۶ شهریور به آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان داد. وی به کره شمالی هشدار داد که آزمایش "تحریک آمیز" موشک های بالستیک کره شمالی منجر به انزوای بیشتر این کشور می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار است آقای اوباما با همتای خود از کره جنوبی دیدار کند. آقای اوباما در آستانه این دیدار گفت بین دو کشور آمریکا و کره جنوبی "اتحاد ناگسستنی" وجود دارد و او بر "حمایت متحدانه جامعه جهانی از کره جنوبی" تاکید می کند.

روز دوشنبه، همزمان با حضور رهبران کشورهای گروه ۲۰، خبرگزاری رسمی کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی آزمایش موشکی جدیدی انجام داده است. این آزمایش کره شمالی، تنها دو هفته بعد از آزمایش موشکی قبلی از طریق زیر دریایی انجام شده است.

آمریکا این پرتاب و دیگر آزمایش های موشکی اخیر پیونگ یانگ را نفض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد می داند و می گوید خطری جدی برای کشتی ها و پروازهای تجاری در منطقه است.

تنها ساعتی قبل از آزمایش موشکی کره شمالی، روسای جمهوری چین و کره جنوبی ملاقات کردند.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به همتای کره جنوبی خود، "پارک گوئن های" گفت ، پکن با استقرار سامانه موشکی موسوم به "تاد" در کره جنوبی مخالف است.

سئول و واشنگتن می گویند، این سامانه صرفاً برای دفاع در مقابل تهدید های موشکی کره شمالی است اما پکن می گوید استقرار آن به ارتش آمریکا اجازه می دهد توان نظامی خود را به شمالی شرقی چین گسترش دهد.

XS
SM
MD
LG