لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

پوتین: روسیه آماده حل اختلافات تاریخی با ژاپن بر سر جزایر کوریل است


رئیس جمهوری روسیه و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن راهی سالن نشست در شهر ولادی وستک می شوند.
رئیس جمهوری روسیه و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن راهی سالن نشست در شهر ولادی وستک می شوند.

ولادیمیر پوتین در دیدار با سران کشورهای ژاپن و کره جنوبی برای حل اختلاف تاریخی مسکو با توکیو بر سر جزایر کوریل ابراز آمادگی کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز شنبه ۱۳ شهریور در یک نشست اقتصادی با رئیس جمهوری کره جنوبی و نخست وزير ژاپن در شهر ولادی وستک توانایی سرزمین‌های شرقی روسیه برای توسعه و پیشرفت اشاره کرد و گفت که این کشور پروژه‌های را در جهت پيشرفت سرزمين‌های شرقی در نظر گرفته که قرار است در ۱۰ سال آینده و پس از آن به اجرا درآید.

نشست سه کشور سران روسیه، ژاپن و کره جنوبی در حالی صورت گرفته است که رهبران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان، "گروه ۲۰" از جمله ايالات متحده قرار است روز يکشنبه در چين با يکديگر ديدار کنند.

آقای پوتين در زمينه اختلافات ارضی ديرينه روسيه و ژاپن بر سر مجمع الجزاير کوريل که مانع از امضای يک قرارداد صلح و پایان رسمی جنگ جهانی دوم بین دو کشور شده است نیز گفت که روسيه آماده است در مورد اين جزاير با ژاپن به توافق برسد.

او گفت: "ما بايد راهی برای حل اين اختلاف پيدا کنيم، اين مسئله نبايد مناسبات روسيه و ژاپن را از بين ببرد. برای رسيدن به اين راه حل، هيچيک نبايد احساس کند که تحت فشار دارد آنها را از دست می‌دهد."

جزاير کوريل، مجموعه ای از جزاير کوچک و بزرگ آتشفشانی و بسيار غنی در استان ساخالين روسيه هستند که از شمال شرقی هوکايدو در ژاپن تا کامچاتکا در روسيه ادامه دارند و دريای اختسک را از اقيانوس آرام شمالی جدا می‌کنند. اختلاف بر سر مالکيت جزاير کوريل بر مناسبات ژاپن و روسيه سايه افکنده و به مناقشه‌ای دائمی ميان آنها تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG