لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

باراک اوباما محکومیت چلسی منینگ خبررسان ویکی‌لیکس را کاهش داد


بردلی مینینگ (چپ) به عنوان سرباز در ارتش آمریکا خدمت کرد و بعد از محکومیت اعلام کرد تغییر جنسیت داده است. عکس او را (راست) دست حامیانش می بینید.
بردلی مینینگ (چپ) به عنوان سرباز در ارتش آمریکا خدمت کرد و بعد از محکومیت اعلام کرد تغییر جنسیت داده است. عکس او را (راست) دست حامیانش می بینید.

رئیس جمهوری ایالات متحده، سه روز مانده به پایان دولت خود، محکومیت زندان چلسی منینگ، تحلیلگر پیشین اطلاعات ارتش آمریکا که اطلاعات طبقه بندی شده را به وبسایت ویکی‌لیکس داده بود، کاهش داد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، کاخ سفید عصر سه شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری خود محکومیت ۲۰۹ زندانی را تخفیف داده که چلسی منینگ یکی از آنهاست.

بردلی منینگ ۲۹ ساله به جرم درز اطلاعات محرمانه دولتی به ۳۵ سال زندان محکوم شده که در حال حاضر ششمین سال آن را می گذراند و به گزارش آسوشیتدپرس محکومیت او با حکم امروز، ۱۷ مه ۲۰۱۷ (اواخر اردیبهشت ۱۳۹۵) پایان می یابد.

نام کوچک خانم منینگ در سال ۲۰۱۰ میلادی و در زمان دستگیری بردلی بود، اما بعدا تغییر جنسیت داده و نام خود را نیز به چلسی تغییر داد. وی سال گذشته دو بار در زندان اقدام به خودکشی کرده بود.، او نیز خود را به آمریکا تحویل می دهد.

پیش از این جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس در توئیتر خود نوشته بود در صورتی که چلسی منینگ، مورد عفو باراک اوباما قرار بگیرد با تحویل داده شدن به آمریکا موافقت خواهد کرد.

از بین ۲۰۹ نفر، ۶۴ نفر مورد بخشودگی قرار گرفته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG