لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

منینگ از اتهام کمک به دشمن تبرئه شد


بردلی منینگ
بردلی منینگ
در پی سپری کردن سه سال در حبس انفرادی، دادگاهی نظامی در ایالت مریلند آمریکا سرباز وظیفه ارتش بردلی منینگ را در خصوص اتهام جاسوسی مجرم شناخت اما در مورد اتهام کمک به دشمن تبرئه کرد.

اتهام جدی تر منینگ کمک به دشمن بود که وی از آن تبرئه شد. با این وصف، منینگ به جرم گذاردن اطلاعات محرمانه دولت آمریکا در اختیار تارنمای ویکی لیکس، ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

مجازات جرم آقای منینگ طبق قوانین جزایی آمریکا تا ۱۳۶ سال حبس است. برخی مدارکی که منینگ در اختیار ویکی لیکس قرار داده، در مخفیگاه اسامه بن لادن پیدا شده اند.

منینگ پیشتر به ارتکاب اتهام خود اعتراف کرده بود و گفته بود که ۷۰۰ هزار فایل را در زمان خدمت خود در عراق به ویکی لیکس فرستاده است. یکی از این فایل های محرمانه، ویدئویی از حمله نیروهای ارتش آمریکا به غیرنظامیان بوده است. این، عمده ترین مورد درز اطلاعات محرمانه در تاریخ آمریکاست.

بردلی منینگ به عنوان تحلیلگر اطلاعات در ارتش خدمت می کرده است. وی ۲۵ سال دارد. همزمان با تشکیل جلسه دادگاه آقای منینگ، هواداران درز اطلاعات و طرفداران منینگ مقابل ساختمان دادگاه جمع شدند و به حبس منینگ اعتراض کردند. شماری از این عده، گفتند که خواهان تبادل و انتقال آزادانه اطلاعات، و جوابگویی مقام های رده بالای آمریکایی در قبال تصمیم های خود هستند.

جفری گوردن که سخنگوی پیشین وزارت دفاع آمریکا بوده، این اقدام بردلی منینگ را بر خلاف منافع ملی می داند و می گوید منینگ علیه کشور خود جنگیده است.

لری کورب، معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا، می گوید با توجه به مشکلات روانی منینگ که پیش از اعزام به عراق روشن بوده، فرمانده وی نباید او را در این موقعیت قرار می داده است. فرمانده بردلی منینگ نسبت به اعزام منینگ تردید داشته اما با توجه به احتیاج ارتش به نیرو، او را به رغم این تردید به جبهه جنگ اعزام کرده است.

روند دادرسی بردلی منینگ ممکن است هفته ها طول بکشد و براساس این روند دادرسی، روشن خواهد شد که وی به حبس ابد محکوم می شود یا نه.
XS
SM
MD
LG