لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

بردلی منینگ روانه زندان شد


منینگ ماه گذشته به جعل و افشای اطلاعات محرمانه محکوم شده و منتظر حکم نهایی بود. قاضی دادگاه نظامی فورت مید بامداد چهارشنبه این جکم را صادر کرد.

بردلی منینگ، سرباز وظیفه ارتش آمریکا که ۲۵ سال دارد و ماه گذشته در دادگاه نظامی متهم شناخته شده بود، بامداد چهارشنبه از سوی دادگاه نظامی فورت مید مریلند حکم مدت زندان خود را نیز دریافت کرد.

وی که رویاروی حکم حبسی ۹۰ ساله بود، در نهایت به ۳۵ سال زندان، انفصال از خدمت در ارتش، تنزل درجه از سرباز ارشد وظیفه به سرباز صفر،‌ و استرداد بخشی از حقوق دریافتی خود به ارتش آمریکا محکوم شده است.

خانم دنیز لیند، سرهنگ ارتش و قاضی دادگاه منینگ، امروز تصمیم خود را در خصوص مدت حبس منینگ بر مبنای جرائم او، دفاعیات وکلایش،‌ و نظر وکلای دولت آمریکا(که خواهان ۶۰ سال زندان برای وی بودند)، اعلام کرد.

دادستان این پرونده گفت:«بدترین کاری که این سرباز بخش اطلاعات ارتش آمریکا انجام داده، آن است که سبب شرمساری کشورش شده است.»

رأی دادگاه در پی روند دادرسی ۱۲ هفته ای این پرونده در دادگاه نظامی صادر شده است. منینگ بیش از ۷۰۰ هزار مدرک مهم شامل فیلم و تلگراف های دیپلماتیک را در اختیار تارنمای ویکی لیکس قرار داده است.

ناظران حقوقی می گویند این حکم در نوع خود بی سابقه، و یکی از شدیدترین احکامی است که برای ارتکاب جرم افشای اطلاعات محرمانه در تاریخ قضایی آمریکا صادر شده است.

منتقدان این حکم خواهان آزادی بردلی منینگ هستند و عده ای از آنها حتی پیشنهاد کرده اند که وی در میان نامزدهای امسال دریافت جایزه صلح نوبل شود.

دادستانان می گویند منینگ با افشای اطلاعات محرمانه ارتش آمریکا، جان بسیاری را در خطر قرار داده است.

آقای منینگ در سال ۲۰۱۰ بازداشت شد و قاضی پرونده اش گفته است که در صدور حکم تعیین زمان حبس، ۱۱۲ روز از مدت زندان وی کاسته است. کلنل لیند افزوده که به سبب شرایط بسیار سختی که منینگ در پی بازداشت در آن قرار گرفته، این تصمیم را اتخاذ کرده است. منینگ از زمان بازداشت تاکنون در زندان بوده، از این روی حکم حبسش با در نظر گرفتن این سه سال و نیم که در حبس سپری کرده، اعمال می شود.

حکم دادگاه نظامی آن است که بردلی منینگ می تواند پس از گذراندن یک سوم دوران حبسش، تقاضای بخشش و آزادی مشروط کند.

منینگ در ۲۰ مورد از ۲۲ مورد اتهام خود مجرم شناخته شده است. وی به هنگام اعلام حکم دادگاه، ساکت بود و واکنشی از خود نشان نداد.
گفته می شود که به احتمال زیاد آقای منینگ به زندانی در ایالت کانزاس منتقل می شود.

منینگ هفته گذشته طی یکی از جلسات دادگاهش رسما عذرخواهی کرد و گفت تصور می کرده افشای اطلاعات محرمانه، خدمت به مردم است، نه خیانت به آنها.
XS
SM
MD
LG