لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

دستور اوباما به بازنگری سیاست دولت برای آزادی گروگان‌های آمریکایی


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده دستور داده است سیاست‌های واشنگتن در تلاش برای آزاد کردن شهروندان آمریکایی که در اسارات گروه‌های پیکارجو در خارج از کشور قرار دارند، بازنگری شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آلیستر باسکی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت «هدف دولت همیشه این بوده است که از هر منبع مناسب، در محدوده قانون، برای کمک به خانواده‌ها در بازگرداندن عزیزانشان استفاه کند.»

وی همچنین افزود «با توجه به افزایش شمار شهروندان آمریکایی که توسط گروه‌های تروریستی به گروگان گرفته شده‌اند و ماهیت خارق‌العاده موارد اخیر گروگانگیری، رئیس جمهوری به ادارات و آژانس‌های مربوط، از جمله وزارتخانه‌های دفاع و خارجه، اف.بی.آی و جامعه اطلاعاتی، دستور داد بررسی جامعی در مورد چگونگی واکنش دولت انجام دهند.»

دولت گفته است نمی‌تواند جزئیات تمام گام‌هایی که برای آزاد کردن گروگان‌های آمریکایی بر می‌دارد را تشریح کند، اما به گفته باسکی «ما از تمام امکانات نظامی، اطلاعاتی، پلیس و نیز روش‌های دیپلماتیک برای آزادسازی گروگان‌ها استفاده خواهیم کرد و این تلاش‌ها همه روزه ادامه دارد.»

این خبر دو روز پس از آن اعلام شد که گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در آخرین ویدئویی که منتشر کرد، خبر از گردن از یک شهروند دیگر آمریکایی داد.

پیکارجویان داعش در این ویدئویی که روز یکشنبه در اینترنت منتشر کردند، یک امدادگر آمریکایی به نام عبدالرحمن کاسیگ و چندین نفر دیگر، که گفته می‌شود از اعضای ارتش سوریه هستند، را گردن زدند.

گاسیک ۲۶ ساله، بیش از یک سال پیش و زمانی که در مناطق جنگ‌زده سوریه مشغول فعالیت‌های امدادرسانی بود، ربوده شد. خانواده او می‌گویند در دوران اسارت مسلمان شده و نام خود را از پیتر به عبدالرحمن تغییر داده بود. وی سومین شهروند آمریکاست که تصاویر قتل او توسط داعش منتشر می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا این اقدام داعش را «عملی کاملاً شیطانی» توسط یک گروه تروریستی توصیف کرد و گفت این گروه «از قتل فجیع مردم بی‌گناه، از جمله مسلمانان، لذت می‌برد و تنها به کشتار و ویرانی می‌اندیشد.»

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده تیز در واکنش به قتل یک شهروند دیگر آمریکایی توسط گروه افراطی دولت اسلامی گفت «اقدامات وحشیانه داعش و گستردگی بالقوه این گروه تروریستی در سراسر جهان، آمریکا را به هراس نخواهند انداخت.»

XS
SM
MD
LG