لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

اتحادیه اروپا توافق جامع هسته‌ای ایران را تایید کرد


اتحادیه اروپا توافق جامع هسته‌ای ایران را تایید کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق جامع هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی را تایید کرد. روز دوشنبه نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد این توافق را تایید کرد.

اقدام اتحادیه اروپا نخستین گام آن اتحادیه برای اجرای توافق و لغو تحریم‌هایی است که اقتصاد ایران را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

خبرگزاری رویترز می گوید اقدام وزیران خارجه اتحادیه اروپا، پیامی به منتقدان توافق در کنگره آمریکا و مخالفان سرسخت توافق در اسرائیل است که گزینه بهتری برای توافق با ایران وجود ندارد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که به عنوان نماینده و هماهنگ‌کننده کشورهای عضو گروه ۱+۵ در مذاکره با ایران حضور داشت، در نشست امروز شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا، توافق جامع اتمی با ایران را یک «توافق متوازن» دانست و گفت با این توافق ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با صدور قطعنامه‌ای توافق حاصل شده میان گروه ۱+۵، پنج عضو دائم این شورا به همراه آلمان، با ایران را تایید کرد. این قطعنامه تمام کشورهای عضو سازمان ملل را موظف به اجرای مفاد توافق جامع اتمی یا برنامه جامع اقدام مشترک می‌کند.

ایران و شش کشور عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، سه شنبه هفته گذشته، ۲۳ تیر ماه (۱۴ ژوئیه)، پس از حدود بیست ماه گفتگوهای فشرده دیپلماتیک، به توافقی جامع جهت حل و فصل پرونده هسته ای ایران دست یافتند.

بر اساس این توافق، محدودیت های گسترده ای بر روی برنامه هسته ای ایران اعمال خواهد شد، و در ازای آن بخشی از تحریم هایی که به دلیل همین فعالیت های هسته ای علیه آن کشور اعمال شده بود، لغو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG