لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

دفاع اوباما از محدودیت خرید اسلحه: اظهارات مخالفان شبیه "تئوری توطئه" است


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (چپ) در نشستی به میزبانی شبکه خبری سی.ان.ان درباره قوانین مربوط به خرید اسلحه - ۱۷ دی ۱۳۹۴
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (چپ) در نشستی به میزبانی شبکه خبری سی.ان.ان درباره قوانین مربوط به خرید اسلحه - ۱۷ دی ۱۳۹۴

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر از فرمان اجرایی اخیر خود مبنی بر سخت‌تر شدن مقررات خرید سلاح گرم دفاع کرد. دستور جدید وی از همه فروشندگان این نوع اسلحه می خواهد به بررسی سابقه متقاضیان خرید بپردازد.

آقای اوباما در جلسه پرسش و پاسخی که پنجشنبه شب با حضور برخی از شهروندان آمریکایی برگزارشد، افراد یا گروه هایی مانند لابی نیرومند انجمن ملی اسلحه را که می‌گویند رئیس جمهوری می‌خواهد در چارچوب این فرمان سلاح‌های مردم را جمع آوری کند، به سخره گرفت و این اظهارات را به "تئوری توطئه" تشبیه کرد.

وی در این جلسه که به میزبانی شبکه خبری سی.ان.ان با اجرای اندرسن کوپر صورت گرفت، گفت "ببخشید کوپر، بله به نظرم عادلانه است که صحبت‌های این افراد را توطئه بنامیم، تو چه نظری داری؟ آیا به نظرت ما می خواهیم با اجرای توطئه ای سلاح همه مردم را جمع آوری کنیم تا بتوانیم حکومت نظامی را به اجرا بگذاریم ... حالا این یک توطئه است، بله که توطئه است، امیدوارم که اینگونه باشد."

رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از انجمن ملی سلاح گفت که این لابی بانفوذ، تلاش‌های دولت را برای امن‌تر کردن استفاده از سلاح گرم را از طریق نفوذ با برخی اعضای کنگره ناکام گذارده است.

وی استفاده از کمربند ایمنی در خودرو، به عنوان یکی از نمونه های مورد استفاده خودروسازان در کاهش مرگ و میر اشاره کرد.

آقای اوباما از کنگره خواست که وی را در راه کاهش مرگ و میر ناشی از سلاح گرم کمک کند و باردیگر اعلام کرد که فرمانش ناقض متمم دوم قانون اساسی آمریکا نیست.

متمم دوم قانون اساسی آمریکا از حق مردم برای داشتن و حمل اسلحه دفاع می‌کند و در ۱۵ دسامبر ۱۷۹۱، به عنوان بخشی از ده متمم به قانون اساسی اضافه شد.

در این متمم به داشتن یک نیروی منظم شبه نظامی مردمی، که برای امنیت یک کشور آزاد ضروری است، اشاره شده و حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه محترم شمرده می‌شود.

باراک اوباما گفت "من به متمم دوم قانون اساسی احترام می گذارم. اما همه ما بر این موضوع توافق داریم که باید با تمام توان مان برای عدم دستیابی کسانی که میخواهند با اسلحه به دیگران آسیب برسانند، انجام دهیم."

سی.ان.ان می‌گوید به رغم دعوت از انجمن ملی اسلحه، این گروه در این نشست شرکت نکرد. پیشتر، این انجمن گفته بود که این جلسه، یک نشست تبلیغاتی کاخ سفید است.

همه داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواهان انتخابات سال ۲۰۱۶ با فرمان اجرایی اوباما در این زمینه مخالف هستند.

آقای اوباما، روز سه شنبه یک رشته مقرارت جدیدی را برای محدود کردن خشونت های ناشی از استفاده از اسلحه اعلام کرد و افزود که باید قانونگذاران آمریکایی هم فکری برای این مساله کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG