لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

اوباما حضور سربازان آمریکایی در افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ تمدید کرد


رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با اعلام این که "به عنوان فرمانده کل قوا، اجازه نمی‌دهم یک بار دیگر افغانستان مخفی‌گاه امن تروریست‌ها برای حمله به ملت ما شود،" ماموریت سربازان آمریکایی در افغانستان را تمدید کرد.

باراک اوباما در سخنانی که در کاخ سفید و در حضور خبرنگاران ایراد کرد، از تصمیم خود برای تمدید ماموریت نیروهای امنیتی در افغانستان تا سال ۲۰۱۷ میلادی برای مقابله با تروریسم و کمک به حفظ امنیت آن کشور دوشادوش دولت افغانستان، خبر داد.

آقای اوباما با بیان این که "مقامات افغانستان از ما خواستند تا حمایت خود از دولت کابل در مقابل بی‌ثباتی و تروریسم را ادامه دهیم،" گفت "تصمیم گرفتم حضور ۹۸۰۰ سرباز فعلی در سال ۲۰۱۶ نیز به همین ترتیب حفظ شود و این شمار را تا سال ۲۰۱۷ به ۵۵۰۰ نفر برسانیم تا در پایگاه‌های نظامی بگرام، جلال‌آباد و قندهار آموزش و مشاوره به نیروهای افغانستانی را ادامه دهند."

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت آمریکا به کار با متحدان بین‌المللی خود برای ثبات و امنیت افغانستان کار می‌کند. او تاکید کرد که تعهد آمریکا به رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان، در اصلاحات سیاسی ادامه خواهد داشت.

اوباما حضور سربازان آمریکایی در افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ تمدید کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

اوباما خطاب به نیروهای طالبان که امنیت شهروندان افغانستان را به خطر می‌اندازند گفت: "تنها راه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همبستگی و آشتی طالبان و دیگر مخالفان با دولت افغانستان است."

او همچنین خطاب به نظامیان آمریکایی گفت: "برخی از شما به افغانستان بازخواهید گشت که همچنان جای خطرناکی است و بازگرداندن شما به آنجا تصمیم آسانی برای من نیست. ولی به عنوان فرمانده کل قوا معتقدم که این ماموریت برای کشور و ملت ما الزامی است."

با تصمیم آقای اوباما به حفظ ۵۵۰۰ نیروی رزمی آمریکا در افغانستان، وعده او برای خروج کامل نیروهای رزمی کشورش از افغانستان تحقق نمیابد و به جانشین او در کاخ سفید تفویض می‌گردد.

پیشتر قرار بر این بود که همه سربازان آمریکایی غیر از گروهی کوچک و حضور نظامی مستقر در سفارت آمریکا تا آخر سال آینده میلادی، مصادف با هفته‌های آخر ریاست جمهوری اوباما از افغانستان خارج شوند.

زلمای خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

رهبران نظامی آمریکا ماه‌هاست که می‌گویند افغانستان به یاری مضاعف و حمایت آمریکا در مقابله با طالبان و حفظ تسلط خود بر دستاوردهای ۱۴ سال عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و میلیون‌ها دلار هزینه نیاز دارد.

نیروهای آمریکایی عمدتا در چهار پایگاه هوایی کابل، بگرام، جلال‌آباد و قندهار حضور دارند.

با اعلان اخیر آقای اوباما، حضور نظامی آمریکا در افغانستان تحت سه دوره ریاست جمهوری این کشور امتداد می‌یابد.

XS
SM
MD
LG