لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

آمریکا به بازماندگان قربانیان حمله به بیمارستان قندوز غرامت می‌دهد


ایالات متحده به خانواده قربانیان و مجروحان حمله هوایی اشتباهی نيروهای ائتلاف به بیمارستانی در قندوز غرامت می پردازد.

ایالات متحده اعلام کرد به خانواده غیرنظامیانی که در حمله هوایی اشتباهی نيروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده به بیمارستان قندوز کشته یا زخمی شدند خسارت پرداخت می کند. بیمارستان فوق وابسته به نهاد خیریه بین‌المللی "پزشکان بدون مرز" است و در تاریخ سوم اکتبر هدف حمله قرار گرفت.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده ضمن اعلام این خبر گفت نیروهای آمریکایی در عراق با آسیب‌دیدگان در افغانستان درتماس خواهد بود تا میزان پرداخت مشخص شود و در صورت لزوم دولت آمریکا از کنگره تقاضای اختیار مضاعف خواهد کرد.

کریستوفر استروکس (راست) مدیر خیریه پزشکان بدون مرز و گیلهم مولینی (چپ) در کنفرانس خبری در کابل
کریستوفر استروکس (راست) مدیر خیریه پزشکان بدون مرز و گیلهم مولینی (چپ) در کنفرانس خبری در کابل

سازمان پزشکان بدون مرز گفته است که حمله نیروهای آمریکایی ده بیمار و ۱۲ پرسنل پزشکان مرز را کشته است. این خیریه گفت هنوز ۳۳ نفر ناپدید هستند، از جمله نه بیمار و ۲۴ پرسنل بیمارستان. پزشکان بدون مرز همچنین رسیدگی مشترک نیروهای افغان و آمریکا را کافی ندانسته و خواستار یک رسیدگی مستقل زیر کنوانسیون‌های ژنو به این مسئله شده است.

کنوانسیون‌های ژنو رشته پیمان‌ها و پروتکل‌هایی است که هدفش حفاظت از غیرنظامیان و افرادی است که در درگیری‌ها مشارکت ندارند.

عذرخواهی رسمی

باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از دکتر جوآن لیو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز رسما عذرخواهی کرد. جزئیات دخالت آمریکا در حمله مورد بحث واضح نیست زیرا آمریکا اظهارات خود در این زمینه را عوض کرده است. آمریکا می‌گوید تا وقتی ارتش این کشور در حال تحقیق است درباره جزئیات چیز بیشتری نخواهد گفت.

جراحان عضو پزشکان بدون مرز در بخش سالم مانده بیمارستان قندوز عمل جراحی می کنند. سوم اکتبر 2015
جراحان عضو پزشکان بدون مرز در بخش سالم مانده بیمارستان قندوز عمل جراحی می کنند. سوم اکتبر 2015

به گفته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، باراک اوباما عذرخواهی رسمی خود را از طریق تماس تلفنی با رئیس سازمان پزشکان بدون مرز مطرح کرد. او گفت آقای اوباما برای روشن شدن حقیقت بسیار مشتاق است.

اوباما همچنین در تماس تلفنی با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ابراز تاسف کرد.

تحقیقات آمریکا

مقامات آمریکا در حال تحقیق در این باره هستند که آیا نیروهای نظامی این کشور در حمله هوایی مورد سوال از حدود اختیارات خود فراتر رفته اند یا خیر.

ژنرال جان کمبل فرمانده نیروهای بین المللی و آمریکایی در افغانستان می‌گوید ایالات متحده مسوولیت حمله را برعهده می گیرد و حمله به درخواست نیروهای افغانستان مبنی بر این که پیکارجویان طالبان از داخل بیمارستان شلیک می کردند انجام شد. اما سوال اینجاست که آیا آمریکا می‌بایستی با انجام حمله موافقت می‌کرد یانه.

باراک اوباما هنگام پایان ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در افغانستان در سال گذشته گفت کار نیروهای باقی‌مانده بر آموزش نیروهای محلی و مشاوره محدود خواهد بود. او توسل به قوای قهریه در سه مورد را محدود کرد: استفاده از زور برای دفع تهدید از نیروهای آمریکایی و سربازان متحد، استفاده از زور در حملات علیه شورشیان طالبان، و استفاده از زور در کمک به سربازان افغانستان در موقعیت‌های خطرناک.

این که حمله آمریکایی‌ها به بیمارستان در این گروه‌ها دسته‌بندی می‌شود یا نه در دست تحقیق و بررسی است.

کمبل در توضیحاتش به یکی از کمیسیون‌های کنگره آمریکا گفت بیمارستان اشتباها هدف حمله قرار گرفت و ایالات متحده هرگز عمدا به یک مرکز پزشکی حمله نمی‌کند.

نیروهای افغانستان چندین روز برای بازپس‌گیری قندوز در شمال کشور از دست طالبان تلاش می کردند.

XS
SM
MD
LG