لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

سازمان ملل متحد: تولید تریاک در افغانستان ۴۸ درصد کاهش یافت


دفتر رسیدگی کننده به مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از کاهش ۴۸ درصدی تولید تریاک در افغانستان خبر داد.

نماینده این نهاد در کابل به خبرنگاران گفت: "تولید امسال تریاک ۳۳۰۰ تن است. سال گذشته تولید تریاک ۶۴۰۰ تن بود."

آندری اوتیسیان، مدیر دفتر رسیدگی کننده به مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد این کاهش تولید تریاک را نتیجه همکاری سازمان‌های نظارتی و سیاست‌های دولت افغانستان می‌داند. کاهش تولید تریاک همچنین در نتیجه کاهش اراضی زیر کشت خشخاش است.

به دنبال چند سال افزایش کاشت خشخاش و تولید تریاک، کاهش چشمگیر امسال تولید این ماده مخدر قابل توجه است.

به گفته اوتیسیان با آن که کشت خشخاش در کل افغانستان کاهش ۱۹ درصدی داشته ولی تولید تریاک در شمال افغانستان به دلیل وخامت اوضاع امنیت، افزایش یافت.

هلمند همچنان بزرگترین ولایت تولیدکننده خشخاش است ولی نسبت به سال گذشته کاهش ۱۶ درصدی نشان می‌دهد. تولید تریاک در ولایت‌های قندهار، کاپیسا، زابل، فراه، نیروز، هرات، ننگرهار، لقمان و بدخشان نیز کاهش نشان داده است.

اوتیسیان گفت مشکل تولید مواد مخدر در افغانستان مسئله‌ای بزرگ است و موفقیت در مبارزه با آن تنها در سایه همکاری نزدیک دولت و جامعه بین‌الملل میسر می‌شود.

دفتر رسیدگی کننده به مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد خواستار افزایش تلاش‌ها برای کاهش بیشتر و ریشه‌کنی تولید مواد مخدر در افغانستان از طریق افزایش امنیت و ثبات و همکاری بیشتر نهادهای بین‌المللی و دولت کابل شد.

افغانستان بیش از ۸۰ درصد تریاک مصرفی در جهان را تولید می‌کند و کارشناسان می‌گویند درآمد ناشی از قاچاق مواد مخدر به جیب نیروهای خشونت‌طلب طالبان سرازیر می‌شود.

مقامات آمریکایی همچنین تولید خشخاش را حاصل فساد دولت افغانستان و بی‌ثباتی و همچنین ضعف اقتصاد قانونی می‌دانند.

ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ تاکنون هفت میلیارد و ششصد میلیون دلار صرف مبارزه با مواد مخدر در افغانستان کرده است.

XS
SM
MD
LG