لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۷

باراک اوباما از افغانستان به آمریکا بازگشت


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در پایگاه نظامی بگرام در افغانستان - ۴ خرداد ۱۳۹۳
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در پایگاه نظامی بگرام در افغانستان - ۴ خرداد ۱۳۹۳

رییس جمهوری ایالات متحده که روز گذشته اقدام به سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان و دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی بگرام در شمال کابل کرده بود، بامداد دوشنبه به آمریکا بازگشت.

باراک اوباما در توقف ۴ ساعته خود در پایگاه بگرام، با فرماندهان و سربازان ارتش آمریکا ملاقات کرد و گفت طولانی ترین جنگ ایالات متحده، امنیت بیشتری برای ملت آمریکا به همراه داشته است.

وی در ادامه افزود «شما کمک کردید از حملات بیشتر علیه آمریکا جلوگیری شود و جان مردم را نجات دادید. القاعده در این قسمت از جهان به زانو در آمده است و این تنها به دلیل حضور شما است.»

در این سفر غیرمنتظره که تنها حدود ۳۳ ساعت به طول انجامید، چند تن از مشاوران آقای اوباما، از جمله سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری، وی را همراهی می کردند. برنامه ای برای سفر وی به کابل و دیدار با حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان تنظیم نشده بود.

با این حال رییس جمهوری ایالات متحده پیش از سفر به بگرام، در یک گفتگوی تلفنی با آقای کرزای از پیشرفت های نیروهای نظامی آن کشور در تامین امنیت و برگزاری موفقیت آمیز اولین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تقدیر کرد.

وی با بیان این که به رغم همه تهدیدهای طالبان، مردم افغانستان مرعوب نشده و میلیون ها نفر در حوزهای رای گیری حاضر شدند، گفت «دور دوم انتخابات در ماه آینده، گام دیگری در مسیر اولین انتقال دموکراتیک قدرت در تاریخ افغانستان خواهد بود.»

ارتش آمریکا قرار است تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کند، اما در صورت امضای یک توافقنامه امنیتی دو جانبه بین افغانستان و آمریکا، تعدادی از نیروهای نظامی آمریکا برای مشاوره و آموزش نیروهای امنیتی افغان در آن کشور باقی خواهند ماند.

حامد کرزای تاکنون از امضای این توافقنامه سرباز زده است و به نظر می رسد جانشین او در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

رییس جمهوری آمریکا امروز، به مناسبت روز یادبود سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ ( Memorial Day )، صبحانه را با گروهی از سربازان و خانواده هایشان در کاخ سفید صرف کرد.

علاوه بر آن، آقای اوباما به همراه همسرش، بانوی اول آمریکا، در گورستان ملی آرلینگتون حضور خواهد یافت تا در مراسم نثار تاج گل بر مزار سرباز گمنام شرکت کند و به ایراد سخنرانی بپردازد.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا و همسرش نیز در این مراسم شرکت می کنند.
XS
SM
MD
LG