لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

حمایت نفر سوم انتخابات افغانستان از عبدالله


زلمی رسول (راست) و عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
زلمی رسول (راست) و عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

زلمی رسول، سومین نامزدی که بیشترین آرای دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را کسب کرد، از عبدالله عبدالله، نامزد پیشتاز این رقابت ها حمایت کرد.

بر اساس نتایج دور اول انتخابات که اوایل اردیبهشت ماه اعلام شد، آرای هیچکدام از نامزدها به حد نصاب قانونی نرسید و در نتیجه دو نفر اول که بیشترین آرای مردم را به خود اختصاص داده بودند، به دور دوم راه یافتند.

بر اساس اعلام نتایج نهایی مرحله اول، عبدالله عبدالله، وزیر خارجه پیشین افغانستان با کسب ۴۴ و ۹ دهم درصد، بیشترین آرای انتخاباتی را کسب کرد و اشرف غنی احمدزی، وزیر دارایی پیشین آن کشور با کسب ۳۱ و ۵ دهم درصد از کل آرا، پس از آقای عبدالله دوم شد.

زلمی رسول در دور اول در قالب گروه "اعتدال، برابری و سازندگی" به رقابت پرداخت و توانست بیش از ۱۱ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد. وی روز گذشته ضمن اعلام حمایت از آقای عبدالله گفت: افغانستان بیش از هر چیزی، محتاج وحدت و همگرایی ملی است.

آقای رسول دومین نامزدی است که پس از حذف در دور اول، از عبدالله حمایت می کند. گل‌ آغا شیرزی از گروه «صلح و بازسازی» نیز حدود دو هفته پیش، حمایت خود از آقای عبدالله را اعلام کرده بود.

انتخابات ۱۶ فروردین ماه، سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ تا کنون است.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات افعانستان، نتایج قطعی دور اول، قرار است در روز ۲۴ اردیبهشت ماه اعلام شود و در صورتی که تغییری رخ ندهد، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در دور دوم که قرار است ۲۴ خرداد ماه برگزار شود، به رقابت خواهند پرداخت.
XS
SM
MD
LG