لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

جان کری از مسئولیت‌پذیری هند در زمینه امنیت هسته‌ای تقدیر کرد


به گفته وزیر خارجه آمریکا، هند نقش بسیار مهمی در ارتباط با نظارت مسولانه بر مواد هسته ای دارد
به گفته وزیر خارجه آمریکا، هند نقش بسیار مهمی در ارتباط با نظارت مسولانه بر مواد هسته ای دارد

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه پس از ملاقات با مشاور امنیت ملی هند این کشور را به لحاظ نظارت مسئولانه بر امنیت هسته‌ای مورد ستایش قرار داد.

جان کری گفت "هند نقش بسیار مهمی در ارتباط با نظارت مسئولانه بر مواد و سلاح‌های هسته ای دارد. هند در رهبری و مسئولیت پذیری سابقه‌ای طولانی دارد، و این بویژه در حال حاضر که ما در منطقه شاهد اتخاذ گزینه‌هایی هستیم که ممکن است ساخت و ساز تسلیحاتی را تسریع کند، بسیار مهم است."

آجیت دووال مشاور امنیت ملی هند گفت، گفت‌وگوی دو کشور پیشرفت قابل توجهی در مورد تروریسم و فضای مجازی داشت و افزود "امیدواریم این همکاری قوت، عمق و گسترش بیشتری یابد. ما نگرانی‌های مشترکی بویژه در مورد تروریسم و فضای مجازی داریم و در مورد آنها کار خواهیم کرد."

در همین حال همکاری آمریکا و چین در مورد استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی با تمجید نشست صنایع اتمی روبرو شد. چین و آمریکا از زمان امضای توافق همکاری در مورد استفاده صلح آمیز انرژی اتمی در ۱۹۹۸ میلادی، یک سری مبادلات همکاری انجام داده‌اند.

رآکتور اتمی "ای پی ۱۰۰۰" که مشترکا از سوی دو کشور طراحی شده به زودی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دو کشور پیشرفت مهمی در اصلاح دوباره رآکتور با منبع نوترونی حاصل کرده‌اند. این پیشرفت‌ها با ستایش نشست صنایع اتمی روبرو شد.

دانیل رودریک رئیس شرکت برق وستینگهاوس گفت "من این همکاری را یک پیروزی دوجانبه می بینم. ما می‌خواهیم این همکاری‌ها را گسترش دهیم تا توافق وارد مرحله بعدی و مجموعه واحدهای داخل کشور چین شود و ما فرصت‌های جهانی و کشورهایی را که می‌توانند همکاری کنند در نظر داریم."

چهارمین نشست امنیت اتمی روز پنجشنبه و جمعه در شهر واشنگتن ادامه خواهد یافت و رئیس جمهوری چین جزو رهبران شرکت کننده در این نشست است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این نشست امنیتی اتمی با رهبران بیش از ۵۰ کشور دیدار می‌کند.

پیشرفت برنامه اتمی کره شمالی و همچنین حرکت پاکستان در جهت دستیابی به سلاح‌های تاکتیکی کوچکتر، تلاش‌ها برای امن تر کردن جهان را پیچیده کرده و واشنگتن نگران است این تحولات موجب بی ثباتی بیشتر در جهان شود.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG