لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

آیا ترامپ برای حمله به کره شمالی نیاز به مجوز کنگره دارد؟ گراهام می‌گوید خیر


لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی در مجلس سنا از حزب جمهوریخواه - آرشیو
لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی در مجلس سنا از حزب جمهوریخواه - آرشیو

نشریه اینترنتی هیل که اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می‌دهد، روز پنجشنبه در گزارشی با اشاره به بالا گرفتن تنش‌های لفظی بین واشنگتن و پیونگ یانگ، از قول یک سناتور ارشد کنگره نوشت که پرزیدنت ترامپ برای حمله نظامی به کره شمالی نیازی به مجوز قانون‌گذاران ندارد.

بر اساس این گزارش، سناتور لیندزی گراهام نماینده جمهوریخواه کارولینای جنوبی با این حال تاکید کرده است که البته «به عنوان آخرین گزینه ... خیلی هوشمندانه خواهد بود اگر اعضای کنگره گرد هم آیند و به رئیس جمهوری بگویند شما برای بکارگیری نیروی نظامی مجاز هستید.»

این عضو ارشد کنگره آمریکا، که در یک گفت‌وگوی رادیویی این اظهارات را مطرح کرده است، در ادامه گفت که این حرکت پیامی را به کره شمالی و همچنین چین ارسال می‌کند که احتمالا آنها را به فکر خواهد انداخت تا تلاش بیشتری برای جلوگیری از وقوع جنگ به خرج دهند.

آقای گراهام در عین حال به نمایندگان دموکرات کنگره توصیه کرد، به منظور اعطای مجوز به رئیس جمهوری برای انجام یک عملیات نظامی احتمالی علیه پیونگ یانگ، اختلافات سیاسی خود را پرزیدنت ترامپ کنار بگذارند.

به دنبال افزایش آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در ماه‌های اخیر، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه قطعنامه جدیدی برای تحریم آن کشور تصویب کرد؛ قطعنامه‌ای که پیونگ یانگ آن را رد کرد و واشنگتن را متهم کرد که با هدف انزوای کره شمالی پشت آن بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که برای تعطیلات تابستانی در نیوجرسی به سر می‌برد، روز سه شنبه هشدار داد «بهتر آن است که کره شمالی ایالات متحده را تهدید نکند. آنها با آتش و خشمی روبرو خواهد شد که جهان هرگز شاهد آن نبوده است.»

کره شمالی در واکنش تهدید کرد جزیره گوام را، که قلمرو ایالات متحده محسوب می شود، هدف خواهد گرفت.

یک روز بعد از هشدار هشدار شدیدالحن پرزیدنت ترامپ و واکنش تهدیدآمیز کره شمالی به آن، جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده نیز پیونگ یانگ را تهدید کرد از دست زدن به اقدامی که منجر به سقوط رژیم و نابودی مردم کره شمالی می‌شود منصرف شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG