لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۴

امریکا مراقب تماسهای ایران و کره شمالی است


توماس کانتریمن
توماس کانتریمن
یک مقام ارشد آمریکایی می گوید ایران و کره شمالی با نقض تحریم های سازمان ملل متحد سعی دارند فناوری های پیشرفته مرتبط با برنامه های اتمی به دست آورند.

به گزارش رویترز، توماس کانتریمن، معاون وزارت امور خارجه در امنیت بین المللی و ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، روز جمعه در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت ایران همچنین اسلحه ومهمات برای نیروهای دولتی سوریه می فرستد.

او یادآور شد دو کشور کانال هایی بوجود آورده اند که آنها را قادر می سازد به صدور تجهیزات تظامی ادامه دهند و آنچه را برای توسعه صنعت تسلیحاتی خود نیاز دارند تهیه کنند.

کانتریمن گفت براساس قطعنامه های سازمان ملل متحد ایران و کره شمالی هر دو از خرید مواد و فناوری پیشرفته مرتبط با برنامه های موشکی و اتمی ممنوع هستند ، و در مورد کوشش های ایران اظهار داشت «برخی از نهادهای مسئول خرید تجهیزات در مکانهایی مانند چین فعال هستند.»

یک مقام دیگر آمریکایی درپاسخ به پرسش رویترز در باره همکاری بین ایران و کره شمالی در فناوری اتمی گفت «آنها تماس هایی دارند، و ما مراقب هستیم.»

کارشناسان غربی می گویتد دو کشور در توسعه فناوری موشک های بالیستیک با یکدیگر همکاری می کنند واین نگرانی وجود دارد که همکاری آنها به جوزه اتمی گسترش پیدا کند.

کانتریمن، که سرپرستی هیات آمریکا درجلسه دوهفته ای بررسی چگوتگی پیشرفت در اجرای پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی – ان پی تی – را برعهده دارد، گفت روشن است که برای وادار ساختن رژیم هایی مانند ایران به رعایت تعهداتی که براساس پیمان پذیرفته اند کارهای بیشتری باید انجام گیرد.
XS
SM
MD
LG