لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

آمریکا رویاروی بحران کره شمالی و ایران


رژه زنان ارتش کره شمالی، ۱ آوریل ۲۰۱۳
رژه زنان ارتش کره شمالی، ۱ آوریل ۲۰۱۳

برگردان بخشی از مقاله نشریه وال استریت جورنال در مورد تهدیدهای کره شمالی و نگرانی آمریکا از فعالیت های هسته ای ایران.

تهدیدهای تازه کره شمالی و نگرانی از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، در مقاله ای که نشریه وال استریت جورنال در این خصوص منتشر کرده، بحران های «دوقلو»ی اتمی خوانده شده اند که آمریکا این روزها با آنها روبه روست.

قابلیت های هسته ای کره شمالی اما، بسیار پیشرفته تر از ایران است. پیونگ یانگ در پی دهه ها فعالیت مخفی هسته ای، به باور تحلیلگران و کارشناسان هسته ای آمریکایی و بین المللی، به فن آوری پیشرفته تولید سلاح هسته ای دست یافته است.

کارشناسان هسته ای آمریکا و سازمان ملل می گویند سطحی که تهران در فعالیت هسته ای به آن رسیده، بسیار متفاوت با پیونگ یانگ است. ایران در اندوخته اسلحه اش نه بمب اتم دارد و نه قابلیت انتقال آن را.

نویسنده وال استریت جورنال در ادامه این مقاله نوشته است برآوردهای متعدد از فعالیت های هسته ای کره شمالی حاکی از آن است که پیونگ یانگ طی ۴ تا ۵ سال آینده توانایی پرتاب سلاح هسته ای را با استفاده از موشک های دوربرد بالیستیک خواهد یافت، و این تحول شرایط امنیت در آسیا را به طور جدی تغییر خواهد داد.

مقام های سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا می گویند کره شمالی قادر به تولید ده ها بمب اتم است و این کار را با به کار گرفتن دو برنامه جداگانه برای تولید سوخت سلاح هسته ای انجام خواهد داد؛‌ برنامه ای با هدف تولید پلوتونیم و برنامه ای دیگر با تمرکز بر تولید اورانیم با غنای بالا.
XS
SM
MD
LG