لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

کره شمالی، آمریکا را به قطع اینترنت خود متهم کرد


تصویر پیام هکرهایی که با نام«نگهبانان صلح » سونی پیکچرز را هک کردند
تصویر پیام هکرهایی که با نام«نگهبانان صلح » سونی پیکچرز را هک کردند

در ادامه مناقشه لفظی میان کره شمالی و آمریکا بر سر استودیوی فیلم سازی سونی پیکچرز، کره شمالی روزجمعه ( شنبه به وقت محلی)، آمریکا را مسئول قطع اینترنت این کشور در روزهای اخیر دانست .

به گزارش رویترز، سایت های اصلی اینترنتی کره شمالی در اوائل این هفته با اختلال هایی روبرو شدند که شرکت های فن آوری آمریکایی علت آن را، از مشکلات فنی تا حمله های سایبری دانستند.

روز شنبه کمیسیون دفاع ملی (وزارت دفاع) کره شمالی در بیانیه ای گفت: «آمریکا از هیکل گنده اش خجالت نمی کشد که مثل بچه هایی که آب از دماغ شان جاریست، بازی قایم باشک می کند، و اینترنت رسانه های عمده جمهوری ما را مختل می کند.»

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، یکی از سخنگویان این کمیسیون گفت: «این کار واقعا خنده دار است»

این سخنگو درعین حال بار دیگر اتهام سازمان اف بی آی امریکا را، که کره شمالی را درپس حمله سایبری به سونی پیکچرز می داند، رد کرد و خواستار ارائه دلیل برای این اتهام شد.

او گفت:« اگر اوباما خواستار آرامش در خاک آمریکاست، بهتر است وقتش را صرف زدودن شرارت هایی کند که با سیاست تهاجمی اش علیه کره شمالی درپیش گرفته است. در این صورت همه چیز روبه راه خواهد شد.»

اینترنت کره شمالی در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته با مشکلاتی روبرو شد و روز سه شنبه به مدت ۹ ساعت به کلی قطع شد. اما سرانجام در همان روز بخش عمده آن احیا شد.

مقام های آمریکا می گویند واشنگتن در این کار دخالتی نداشته است.

درپی حمله های سایبری به استودیوی سونی پیکچرز، این استودیوی فیلم سازی نمایش فیلم کمدی «مصاحبه» را که داستانی خیالی درباره ترور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است، متوقف کرد.

اما پس از انتقاد باراک اوباما که گفت سونی پیکچرز تحت فشار کره شمالی دست به این اقدام زده، سونی از تصمیم خود برگشت و تصمیم به پخش محدود آن گرفت.

سینماهای بزرگ زنجیره ای ازبیم حمله هکرها از اکران این فیلم خودداری کردند. فیلم که در ۳۳۱ سینمای مستقل به نمایش درآمد تنها در روز کریسمس بیش از یک میلیون دلار فروش کرد.

XS
SM
MD
LG