لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

تاکید مدال آوران «مهاجر» نوبل ۲۰۱۶ بر اهمیت مرزهای باز


کمیته نوبل برندگاه جایزه شیمی را اعلام می کند
کمیته نوبل برندگاه جایزه شیمی را اعلام می کند

با وجود جو ضدمهاجرت در اروپا و آمریکا، برخی برندگان جایزه نوبل امسال با تاکید بر مهاجر بودن خود بر اهمیت مرزهای باز برای ارتقاء علم تاکید کرده اند.

شش نفر از برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۶ به عنوان مهاجر با دانشگاه های آمریکایی پرینستون، ام.آی.تی، و نورت وسترن کار می کنند؛ پنج نفر از آنها زاده بریتانیا بوده و یک نفر فنلاندی است.

در این میان دانشمندان بریتانیایی با وجود رای اخیر هموطنانشان به ترک اتحادیه اروپا، از بقیه در دفاع از مهاجرت راسخ تر بوده اند.

سر جیمز فریزر، یکی از سه برنده نوبل شیمی که اسکاتلندی است گفت «پیام این جمله که علم باید دور جهان بگردد این است که علم جهانی است...آمریکا موجودیت امروز خود را بیش از هر چیز مدیون مرزهای بازش است.»

اوبه روزنامه گاردین گفت که گروه تحقیقاتی اش در دانشگاه نورت وسترن بین المللی است و آوردن استعدادهای جهانی گردهم کیفیت کار را ارتقا می دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دانکن هلدین برنده نوبل فیزیک که در بریتانیا متولد شده نیز به گاردین گفت دانشمندان باید امتیاز ویزا داشته باشند.

مدال آوران نوبل برای آمریکا مختص سال ۲۰۱۶ نیستند. به گفته دانشگاه جرج میسون آمریکا، از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۵، ۳۱ درصد از برندگان جایزه نوبل برای آمریکا، خارج از این کشور متولد شده اند.

یک گزارش آکادمی علوم و مهندسی و پزشکی آمریکا نیز در ماه سپتامبر گفت مهاجران در آمریکا بسیار ماهر و با تحصیلات عالی هستند.

XS
SM
MD
LG