لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

رئیس نایاک: امیدواریم حمایت ۴۱ سناتور از توافق اتمی سرآغاز نگرشی متفاوت در آمریکا باشد


رئیس نایاک: امیدواریم حمایت ۴۱ سناتور از توافق اتمی سرآغاز نگرشی متفاوت در آمریکا باشد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:22 0:00

هر چند اعلام حمایت ۴۱ سناتور دموکرات آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، حامیان توافق امید بیشتری برای حفظ آن پیدا کرده‌اند، اما همزمان با آغاز روند رأی‌گیری بر سر این توافق در کنگره، موافقان و مخالفان آن نیز همچنان به تلاش‌ برای جلب افکار عمومی به نفع خود ادامه می‌دهند.

در گردهمایی موسوم به "روز اقدام" (Day of action) در ساختمان کنگره که روز سه‌شنبه برگزار شد، بیش از ۱۰ گروه و نهاد حامی توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین قدرت های جهانی و ایران، از جمله شورای ملی ایرانیان آمریکا یا نایاک، حضور داشتند.

تریتا پارسی رئیس نایاک در این نشست به ۴۱ رای موافق این توافق در سنا، به عنوان یک "پیروزی بزرگ" و همچنین "سرآغازی برای نگرشی متفاوت" اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که این پیروزی رویدادی استثنایی نباشد، بلکه شروعی باشد برای رواج دادن این تفکر در بین دولتمردان آمریکا که اقدام نظامی همیشه نخستین گزینه یا تنها راه حل نیست.

واردا خالد از اعضای "کمیته دوستان قانون‌گذاری ملی"، نهادی که بیش از یک دهه است در زمینه بهبود روابط ایران و آمریکا فعالیت می‌کند، نیز در این نشست حضور داشت و گفت "ما از توافق هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم، چرا که این یک مسیر استراتژیک جدید در سیاست خارجی ایالات متحده است که دیپلماسی را ترویج می‌دهد، نه جنگ را."

او اضافه کرد "این استراتژی ثابت می‌کند که ما می‌توانیم با کسانی که چند سال پیش حتی فکرش را نمی‌کردیم، گفتگو کنیم و راه حلی غیر از اقدام نظامی پیدا کنیم."

به عقیده واردا خالد، "اگر توافق به دست آمده در وین اجرایی نشود، آنگاه با فاجعه‌ای مانند جنگ آمریکا و عراق مواجه خواهیم شد که بطور وحشتناکی به پایان رسید. هدف این است که مشکلات را نه در میدان جنگ، که بر سر میز مذاکرات حل کنیم."

کیت گولد عضو دیگر "کمیته دوستان قانون‌گذاری ملی" نیز از سخنران‌های نشست امروز بود، و او نیز دلیل حمایت خود از توافق هسته‌ای با ایران را جلوگیری از یک جنگ دیگر، و همچنین جلوگیری از ظهور یک قدرت هسته‌ای دیگر در خاور میانه عنوان کرد.

وی افزود "اگر کنگره می‌توانست از تصویب توافق جلوگیری کند، فاجعه بزرگی به بار می‌آمد: مسیری به سوی جنگ و یک برنامه هسته‌ای غیر قابل مهار. اما حالا که ۴۱ سناتور موافق داریم، فکر نمی‌کنم در کنگره مانعی در برابر توافق باشد. اینطور به نظر می‌رسد که موفق شدیم. ما بردیم! هیچکس انتظار آن را نداشت. این یک لحظه تاریخی بزرگی است."

خانم گولد در ادامه سخنانش به "کمیته دوستان قانون‌گذاری ملی" اشاره کرد که قدیمی‌ترین لابی مذهبی در پایتخت ایالات متحده است، و گفت نه تنها تعداد چشم‌گیری از مسیحیان، بلکه حدود ۴۰۰ عضو یهودی این نهاد نیز ار توافق حمایت می‌کنند.

خاخام داوود ویس از دیگر شرکت‌کنندگان در نشست امروز گفت "صدای یهودیان حامی توافق، صدای آنهایی است که به دین خود وفادار مانده‌اند. مفهوم دخالت در امور جهانی و بر هم زدن صلح، بر خلاف آموزش‌های دین یهود است. ما خاخام‌های جامعه توراتی در آمریکا و اورشلیم، از اعمالی که به نام یهودیان انجام می‌شود، شرمنده‌ایم. این حرف که یهودیان با توافق مخالفند، به هیچ وجه صحیح نیست. بلکه صهیونیست‌ها هستند که می‌خواهند این توافق را بر هم بزنند."

XS
SM
MD
LG