لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

ناوشکن «دونالد کوک» آمریکا راهی دریای سیاه شد


نیروی دریایی ارتش ایالات متحده اعلام کرد ناوشکن «دونالد کوک» برای عملیات امنیت دریایی و تقویت ثبات دریایی همراه با دیگر اعضای «ناتو»، راهی دریای سیاه شده‌است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و بر اساس بیانیه ارتش ایالات متحده، ناوشکن آمریکایی روز ۱۹ ژانویه، ۲۹ دی ماه، در حال حرکت در تنگه داردانل در ترکیه به سمت شمال، یعنی دریای سیاه است.

در این بیانیه آمده است «نیروی دریایی ایالات متحده به‌طور معمول، و با احترام به پیمان مونترو و قوانین بین‌المللی، مشغول انجام عملیات در دریای سیاه است».

چندماه پیش درگیری نیروهای نظامی اوکراین و روسیه در تنگه کرچ بین دریای سیاه و دریای آزوف رخ داد و روسیه تعدادی از ملوانان اوکراینی را دستگیر کرد. این حادثه واکنش‌های شدید بین‌المللی در پی داشت و اروپا و آمریکا اعلام کردند از حق حاکمیت اوکراین حمایت می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ از درگیری میان روسیه و اوکراین به شدت ابراز نارضایتی کرد و مشاور امنیت ملی او، جان بولتون نیز اعلام کرد که تا آزادی ملوانان اوکراینی توسط روسیه هیچ ملاقاتی بین پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری روسیه صورت نخواهد گرفت.

روسیه که از مدت‌ها پیش شبه جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرده است، با قراردادن کشتی در زیر پل «کرچ» مانع عبور کشتی های اوکراینی از دریای آزُف به دریای سیاه شد.

افزایش تنش بین روسیه و اوکراین در حالی است که دو کشور از سال ۲۰۱۴ اختلاف شدید دارند. بعد از جابجایی قدرت در سال ۲۰۱۴ در اوکراین که یک چهره نزدیک به غرب به قدرت رسید، گروهی از طرفداران روسیه در اوکراین با اعلام وضعیت اضطراری در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین، ادعای جدایی از این کشور را مطرح کردند. آنها با حمایت روسیه یک همه پرسی برگزار کردند و از مارس آن سال خود را به خاک روسیه ضمیمه کردند.

ایالات متحده و کشورهای غربی این واقعه را اشغال نظامی کریمه توسط روسیه نامیده و بارها به آن اعتراض کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG