لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۵

آمریکا از موضع اروپا درباره «تجاوز روسیه» به اوکراین حمایت کرد


وزارت خارجه آمریکا از موضع اتحادیه اروپا در قبال آنچه تجاوز روسیه خواند، استقبال کرد.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از تصویب قطعنامه اخیر در اروپا که در آن بر اهمیت نقش اوکراین در شبکه تامین انرژی کشورهای اروپایی تاکید شد، استقبال کرد.

این بیانیه احداث خطوط لوله انتقال نفت موسوم به «خط لوله جریان شمالی دو» که از حمایت کرملین برخوردار است را به عنوان یک پروژه سیاسی محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه همچنین از اقدام شورای اروپایی در راستای تشدید تحریم های اقتصادی علیه روسیه استقبال و از موضع اتحادیه اروپا در قبال مسکو حمایت کرده است که توقیف کشتی‌های نظامی اوکراین توسط نیروی دریایی روسیه در آب های دریای آزوف را نقض قوانین بین المللی خوانده است.

وزارت خارجه آمریکا بر ضرورت پاسخگویی روسیه تاکید و اعلام کرد همکاری ایالات متحده با متحدان و شرکای اروپایی با هدف ایجاد یک جبهه واحد علیه سلطه جویی های مسکو ادامه خواهد داشت.

حدود سه هفته پیش درگیری نیروهای نظامی اوکراین و روسیه در تنگه کرچ بین دریای سیاه و دریای آزوف رخ داد و روسیه تعدادی از ملوانان اوکراینی را دستگیر کرد. این حادثه واکنش های شدید بین المللی را در پی داشت و اروپا و آمریکا اعلام کردند که از حق حاکمیت اوکراین حمایت می کنند.

پرزیدنت ترامپ از درگیری میان روسیه و اوکراین به شدت ابراز نارضایتی کرد و مشاور امنیت ملی او، جان بولتون نیز اعلام کرد که تا آزادی ملوانان اوکراینی توسط روسیه هیچ ملاقاتی بین پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری روسیه صورت نخواهد گرفت.

روسیه که از مدت‌ها پیش شبه جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرده است، با قراردادن کشتی در زیر پل «کرچ» مانع عبور کشتی های اوکراینی از دریای آزُف به دریای سیاه شد.

افزایش تنش بین روسیه و اوکراین در حالی است که دو کشور از سال ۲۰۱۴ اختلاف شدید دارند. بعد از جابجایی قدرت در سال ۲۰۱۴ در اوکراین که یک چهره نزدیک به غرب به قدرت رسید، گروهی از طرفداران روسیه در اوکراین با اعلام وضعیت اضطراری در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین، ادعای جدایی از این کشور را مطرح کردند. آنها با حمایت روسیه یک همه پرسی برگزار کردند و از مارس آن سال خود را به خاک روسیه ضمیمه کردند.

ایالات متحده و کشورهای غربی این واقعه را اشغال نظامی کریمه توسط روسیه نامیده و بارها به آن اعتراض کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG